بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 5546
تاریخ انتشار: دی ۱۶, ۱۳۹۸

عضو هیئت مدیره منطقه آزاد قشم:

عضو هیئت مدیره منطقه آزاد قشم در اختتامیه بیست و یکمین همایش و نمایشگاه صنایع دریایی گفت: نمایشگاه و همایش صنایع دریایی نمایش خودباوری ماست و ما از این نظر بر خودمان می‌بالیم.

به گزارش مارین‌نیوز، پروین فرشچی گفت: در سال‌های اخیرما شاهد بالندگی صنعت کشورمان بودیم و این افتخار را داریم که هر سال شاهد پیشرفت داریم. نمایشگاه و همایش صنایع دریایی نیز نمایش خودباوری ماست و ما از این نظر بر خودمان می‌بالیم. خودباوری باعث شده تا ما امروز به چنین دستاورهای دست یابیم.

وی ادامه داد: با وجود طرح دوباره سند توسعه دریایی، امروز بهترین زمان برای پرداختن به جمیع مسایل دریایی وجود دارد.

فرشچی با انتقاد از عدم وجود کارگروه زیست محیط دریایی در مجمع تشخص مصلحت نظام، عنوان کرد: با توجه به مسایل روزمره حوزه دریایی نیاز به راه‌اندازی این کارگروه در مجمع تشخیص مصلحت نظام کاملاً مشهود است.

وی با طرح مسایل مربوط به دریای خزر، دریایی خزر را دریای فرصت‌ها قلمداد کرد و گفت: در عین حال که دریایی خزر با فرصت‌های زیادی همراه است، با چالش‌هایی هم رو به است. پتانسیل‌های دریایی زیادی در دریای خزر وجود دارد و توافقات اخیر نیز در جهت اهمیت این دریا و حفظ جایگاه ایران در توافقات همه جانبه کشورهای حاشیه دریای خزر صورت گرفته است.  

فرشچی ادامه داد: در سال‌های اخیر به واسطه چالش‌های به وجود آمده با کشورهای منطقه، به خوبی از ظرفیت‌های دریای خزر بهره‌برداری نشده است. کاهش آمار آبزیان و همچنین محصولات شیلاتی دریایی خزر از مهم‌ترین مسایلی هستند که در سال‌های گذشته در این منظقه دریایی رخ داده است.

عضو هیئت مدیره منطقه آزاد قشم با اشاره به این که سهم کشورهای حاشیه خزر از بهره‌براری منابع این منطقه اهمیت چندانی ندارد، تاکید کرد: مهم‌ترین مسئله در این بین نجات دریای خزر است. باید با ابزارهای قانونی منطقه‌ای و بین‌المللی از دیگر کشورهای عضو بخواهیم که برای حفظ محیط زیست این منطقه همکاری‌های لازم را داشته باشند.

وی با اشاره به کنوانسیون دریای خزر گفت: از سال ۲۰۰۶ این کنوانسیون با چهار الحاقیه قوی به اجرا درآمده است که هر کدام از این پروتکل‌ها وظایف و مسئولیت‌های کشورهای مختلف را مشخص می‌کند.

فرشچی با اشاره به ظرفیت‌های نفت و گاز کشور، عنوان کرد: بعد از خلیج‌فارس، دریایی خزر، از طرفیت‌های زیادی در زمنیه نفت و گاز برخوردار است.

وی جلوگیری از شکار فوک دریایی خزر را یکی از تلاش‌های موفق کشور در راستای حفط محیط زیست دریایی عنوان کرد و افزود: مسئله آلودگی خزر از علاوه بر این که متاثر از فعالیت‌های نفتی منطقه است، تحت تاثیر فاضلاب‌های کشاورزی و شهری نیز قرار دارد.

فرشچی افزایش جمیعت ساحل نشینان خزر به ۶ میلیون نفر را در آلودگی خزر موثر دانست و گفت: در حالی جمعیت سکنه حاشیه دریایی خزر در ایران به ۶ میلیون نفر رسیده که کل آمار جمیعت ساحل نشینی دیگر کشورهای حاشیه دریایی خزر امروز به ۳ میلیون نفر رسیده است.

به گزارش تین نیوز، عضو هیئت مدیره منطقه ویژه اقتصادی قشم ادامه داد: چهار پروتکل، تنوع زیستی، مبارزه با آلودگی نفتی، کنترل آلودگی‌ها از فعالیت‌های ناشی از فعالیت‌های خشکی و ارزیابی اثرات زیست محیطی با ماهیت فرامرزی برای دریایی خزر به تصویب رسیده است.

فرشچی از فعالان نهادها و صنایع خواست که بیش از گذشته به مسئولیت‌های اجتماعی خود را به درستی و در راستای برقراری توازن بین رشد صنایع و معیشت مردم توجه کنند.

وی خواهان اجرای پهنه‌برداری دریای شد و عنوان کرد: برای حفظ محیط زیست دریای و اقتصاد دریا مباحثی مانند کشتی‌های مغروقه دریاهای شمال و جنوب، جمع آوری زباله‌ها، گردش مالی دریای و… از اهمیت زیادی برخوردارند.

انتهای پیام/.

سردبیر |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

در بازدید مدیر عامل صندوق صنایع دریایی از گروه صنایع شهید توحیدی عنوان شد:

امیر دریادار رستگاری در مراسم تحویلدهی شناورهای تندرو هجومی و رزمی به نیروی دریایی سپاه:

وزیر دفاع در مراسم تحویل دهی شناورهای تندروی هجومی رزمی به سپاه پاسداران؛

دریادار رستگاری:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز