بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 1319
تاریخ انتشار: خرداد ۱۹, ۱۳۹۸

رئیس سازمان صنایع دریایی عنوان کرد: ضروری است برای ایجاد هماهنگی بین سازمان‌های بهره‌بردار و صنعتگران یک نهاد بالادستی مانند معاونت دریایی ریاست جمهوری تشکیل شود.

به گزارش مارین‌نیوز، امیر دریادارمهندس رستگاری در گفت‌وگو با «خبرنامه مهندسی دریا» با بیان اینکه نگرشمان نسبت به دریا درست نیست باید نگاهمان را عوض کنیم عنوان کرد: امروز، صنعت دریایی ایران جایگاه مناسبی ندارد و همراستا با شأن و مقام کشور پیشرفت نکرده است.وقتی به اعداد و ارقام می‎نگریم درمی‎یابیم که وضعیت خوبی نداریم باید هرچه زودتر تدابیری بیندیشیم. زیرا فقط حدود ۲۰ درصد از ظرفیت صنایع دریایی ایران مشغول به کار است.

رئیس سازمان صنایع دریایی در ادامه اظهار کرد: مثلا صنایع ایزوایکو که در جنوب غربی آسیا بی‎بدیل است و در تنگه هرمز قرار داد که سالانه بیش از ۳۰ هزار شناور از آنجا عبور می‎کند و به تعمیرات و نگهداری و خدمات‌دهی نیاز دارد، سهمی کمتر از یک صدم درصد از این بازار دارد که شایسته کشور و ظرفیت خود ایزوایکو نیست.

امیر رستگاری در این خصوص اضافه کرد: متاسفانه در ایران دستگاه‎ها جزیره‌ای عمل می‌کنند. سازمان‎های بهره‌بردار به دنبال افزایش ظرفیت خود هستند بدون اینکه صنعتگران ما اطلاعی از این برنامه داشته باشند. صنعتگر به یکباره با برنامه افزایش ظرفیت سازمان‎های بهره‎بردار مانند شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی و شرکت ملی نفتکش ایران روبه‌رو می‎شوند که ظرف دو سال قصد افزایش ظرفیت دارند. صنعتگر هم چون از قبل اطلاعی نداشته است نمی‎تواند برای این بازه زمانی برنامه‎ریزی کند. چنین می‎شود که به سراغ خارجی‎ها می‎رویم و با سفارشات خود آن‌ها را قوی‎تر از قبل می‎کنیم.

ضرورت ایجاد معاونت دریایی ریاست جمهوری

وی با تاکید بر اینکه ضروری است برای ایجاد هماهنگی بین سازمان‌های بهره‌بردار و صنعتگران یک نهاد بالادستی مانند معاونت دریایی ریاست جمهوری تشکیل شود خاطرنشان کرد: این نهاد باید بهره‎برداران را ملزم کند تا سفارش خود را از داخل تامین کنند و صنعتگران را در جریان برنامه‎های افزایش ظرفیت خود قرار دهند. همچنین از طرف دیگر باید صنعتگر را به افزایش استانداردها و توان خود به کمک جوینت خارجی مکلف کند تا بتواند سفارشات را در زمان معین تحویل دهد. بنابراین اگر بتوانیم با وجود معاونت دریایی، بهره بردار و صنعتگر را با هم همگرا کنیم می‌توانیم بگوییم صنایع دریایی متحول می‌شود. البته ممکن است بخشی از این تحول با اجرای طرح تحول صنایع دریایی شکل گیرد.

 انجمن مهندسی دریایی ایران کار شگرفی انجام داده و توانسته است فرهنگ دریایی را به کشور آورد

رئیس سازمان صنایع دریایی با بیان اینکه انجمن مهندسی دریایی ایران کار شگرفی انجام داده و توانسته است فرهنگ دریایی را به کشور آورد تصریح کرد: ما با وجود اینکه قرن‎ها در کنار آب و در حساس‌ترین آبراه جهان بودیم اما فرهنگ دریایی نداشتیم و دولت‎های گذشته ما دریاگرا نبودند. استمرار برگزاری سالانه این همایش و نمایشگاه جانبی آن موجب شده است که گفتمان دریایی در مجلس شورای اسلامی، دولت و دستگاه‎های مربوط مرسوم شود. امیدواریم که این روند ادامه داشته باشند و سال به سال شاهد برگزاری بهتر همایش باشیم.

اخبار مرتبط:

سازمان صنایع دریایی قطب تحقیق و طراحی سامانه‌های رانش است

توسعه صنعت کشتی‌سازی با فاینانس و ‌حمایت بانک‌ها

ساخت ناوشکن و زیردریایی کلاس سنگین در دستور کار است

تبریک رئیس انجمن مهندسی دریایی برای انتصاب جانشین جدید فرمانده کل سپاه

پیام نوروزی رئیس انجمن مهندسی دریایی ایران

شکایت محمدسعید سیف از رئیس و دبیر انجمن مهندسی دریایی ایران رد شد

انتهای پیام/.

سردبیر |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

در بازدید مدیر عامل صندوق صنایع دریایی از گروه صنایع شهید توحیدی عنوان شد:

امیر دریادار رستگاری در مراسم تحویلدهی شناورهای تندرو هجومی و رزمی به نیروی دریایی سپاه:

وزیر دفاع در مراسم تحویل دهی شناورهای تندروی هجومی رزمی به سپاه پاسداران؛

دریادار رستگاری:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز