بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 627
تاریخ انتشار: فروردین ۸, ۱۳۹۸

وزیر امور کشتیرانی پاکستان گفت: طرح راه اندازی خط کشتیرانی مسافری میان بنادر کراچی و بندرعباس برای تسهیل در سفر زائران پاکستانی به اماکن مقدس ایران را به زودی آغاز می شود.

به گزارش مارین‌نیوز، رسانه های پاکستانی روز پنجشنبه گزارش دادند: ‘سید علی زیدی’ در نشستی با اعضای کمیته امور کشتیرانی در مجلس پاکستان گفت که مراحل رسمی و اداری راه اندازی خط کشتیرانی از مبداء کراچی و گوادر به مقصد بندرعباس در حال انجام است.

وی اظهار داشت: وزارت کشتیرانی پاکستان در حال کسب مجوزهای لازم از جمله استعلام امنیتی است و در نظر دارد برای رفت و آمد زائران پاکستانی کشتی های بزرگ مسافری خریداری کند.

زیدی افزود: در نشست آتی کمیته هماهنگی اقتصادی دولت پاکستان سیاست جدید امور دریایی ارائه خواهد شد که در آن به تجار پاکستانی اجازه خرید کشتی داده خواهد شد و دولت تسهیلات لازم را نیز تامین خواهد کرد.

تلاش پاکستان برای انتقال زائران به ایران از مسیر دریایی

دولت پاکستان اخیرا اعلام کرده است که به زودی و با حل شدن مسائل امنیتی، زائران می‌توانند برای سفر به ایران و عراق از مسیر دریایی استفاده کنند.

پس از افزایش مشکلات زائران پاکستانی برای سفر به ایران و عراق، دولت اسلام آباد تصمیم گرفته است از مسیر دریایی استفاده کند.

گزارش‌ها حاکی ‌است در مرحله نخست، زائرین می توانند از بندر کراچی به بندر چابهار ایران مسافرت کنند و قرار است در فاز دوم این طرح سفر به بندرگاه های عراق نیز انجام شود و زائران از مسیر دریایی برای سفر استفاده کنند.

راه اندازی مسیر دریایی چابهار-کراچی فرصت رونق تجارت

کارشناسان اقتصادی و گردشگری، راه اندازی مسیر دریایی میان ایران و پاکستان را فرصتی مناسب برای رونق مبادلات تجاری، توسعه سهم دو کشور از گردشگری دریایی و افزایش اشتغالزایی عنوان می کنند.

طرح جابجایی مسافران از طریق دریا به دلیل افزایش اعزام زائران پاکستانی به مناطق گردشگری جمهوری اسلامی ایران از جمله مشهد و قم طرح ریزی شده است.

سفیر پاکستان در ایران پیشتر اعلام کرده بود: سالانه حدود ۷۰۰ هزار زائر پاکستانی برای زیارت بارگاه منور رضوی به مشهد مقدس سفر می کنند.

خانم «رفعت مسعود» گفت: دولت های پاکستان و ایران برای ارتقای تسهیلات زائران و مسافرانی که از طریق زمینی و هوایی به مشهد سفر می کنند، از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند.

هر سال هزاران نفر شهروندان پاکستانی به صورت زائر از مناطق مختلف این کشور به ایران و از آنجا به عتبات عالیات در عراق سفر می کنند و این زائران و تعاملات تجاری و فرهنگی دو کشور نیز ظرفیت و لزوم راه اندازی خط دریایی ایران و پاکستان را دو چندان کرده است.

پیشینه طرح اجرای خط کشتیرانی

‘میرحاصل خان بزنجو’ وزیر وقت امور کشتیرانی پاکستان فروردین ماه سال گذشته در دیدار با عباس آخوندی وزیر وقت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه اراده این کشور، گسترش همکاری ها با ایران است، گفت: خط دریایی چابهار – کراچی بزودی اجرایی می شود.

وزیر وقت راه و شهرسازی کشورمان نیز گفت: قرار شد دولت پاکستان برنامه های خود را در این خصوص و نوع کشتی و ظرفیت آن را به طرف ایرانی اعلام کند تا تهران زیرساخت های لازم را برای تحقق این امر فراهم کند.

وزارت بنادر و کشتیرانی پاکستان پیش از این نیز در اکتبر سال ۲۰۱۴ از راه‌اندازی سرویس سفر دریایی به ایران برای جابجایی زائران خبر داده بود.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/.

سردبیر |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

در یادداشتی بررسی می شود:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز