بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 320
تاریخ انتشار: اسفند ۱۷, ۱۳۹۷

آذربایجان و قزاقستان قصد دارند یک گروه کاری برای تقویت ظرفیت‌های حمل‌ونقلی و لجستیکی منطقه‌ای در دریای خزر ایجاد کرده و نیز اقتصاد خود در بخش غیرنفتی و غیرگازی را توسعه دهند.

آذربایجان و قزاقستان قصد دارند یک گروه کاری برای تقویت ظرفیت‌های حمل‌ونقلی و لجستیکی منطقه‌ای در دریای خزر ایجاد کرده و نیز اقتصاد خود در بخش غیرنفتی و غیرگازی را توسعه دهند.

به گزارش مارین‌نیوز و به نقل از تسنیم، در اواخر ماه فوریه رؤسای شرکت دریایی آذربایجان خزر و راه‌آهن قزاقستان در مورد مسائل مربوط به مسیرهای حمل‌ونقل دریایی در دریای خزر و همچنین کار آذربایجان به‌روی مدرن‌سازی نیروی دریایی خود دیدار کردند.

رئیس شرکت کشتیرانی دریای خزر آذربایجان رئوف ولی‌یِف گفت: “شرکت کشتیرانی دریایی خزر آذربایجان همچنان به استراتژی خود ادامه خواهد داد تا از افزایش حجم حمل‌ونقل در دریای خزر اطمینان حاصل کند”. او اعلام کرد که این شرکت قصد دارد در سال جاری پنج کشتی جدید خریداری کند. دو کشتی از این پنج کشتی در شرکت کشتیرانی باکو ساخته خواهند شد، سه کشتی دیگر از شرکت‌های خارجی خریداری خواهند شد. در طول پنج سال گذشته، این شرکت ۲۰ کشتی را برای جایگزینی کشتی‌های قدیمی خود خریداری کرده است.

در این نشست همچنین امکان مسیر حمل‌ونقل بین‌المللی دریایی مورد بحث قرار گرفت. هم در باکو و هم در آستانه، اطمینان دارند که، به‌محض اینکه این مسیر با ظرفیت کامل به‌اجرا درآید، تحویل کالا از چین به اروپا سریعتر صورت می‌گیرد. این مسیر موازی با خط راه‌آهن سراسری سیبری روسیه است، از چین از طریق قزاقستان، دریای خزر، آذربایجان، گرجستان، ترکیه، به کشورهای اروپایی می‌رود. با استفاده از این مسیر حمل‌ونقل بین‌المللی دریایی، زمان حمل کالا می‌بایست از یک ماه تا ۱۴ روز کاهش یابد، علاوه بر این، هزینه حمل‌ونقل بین‌المللی نیز کاهش خواهد یافت.

کشورهای خزر، به‌ویژه آذربایجان و قزاقستان، بخش حمل‌ونقل و انتقال کالا را به‌عنوان راهی برای تنوع بخشیدن به اقتصاد خود می‌دانند. آذربایجان از یک پتانسیل ژئواستراتژیکی بزرگی برخوردار است؛ مسیرهای هوایی، دریایی، راه‌آهن و جاده‌ای در اوراسیا از جمله همین مسیر حمل‌ونقل بین‌المللی دریایی، کوریدورهای شمال ــ جنوب و شرق ــ غرب و همچنین راه‌آهن باکو ــ تفلیس ــ قارص از این کشور عبور می‌کند.

بندر جدید باکو، که سال گذشته افتتاح شد، تبدیل به بزرگترین و مدرنترین بندر دریای خزر شده است. انتظار می‌رود که نقش کلیدی در حمل‌ونقل دریایی بین دریای سیاه و دریای خزر را بازی کند. این بندر به بزرگراه‌ها و راه‌آهن‌های موجود در آذربایجان متصل شده است، که می‌تواند منطقه‌هایی را که دسترسی به دریا ندارند با کشورهای منطقه، قزاقستان، روسیه و ترکمنستان مرتبط سازد، تا اینکه کالاهای خود را بتوانند از طریق این مسیر به بازارهای اروپایی برسانند. به‌گزارش کمیتۀ آمار دولتی آذربایجان، در سال گذشته حجم کالای حمل‌ونقل دریایی به ۸٫۲ میلیون تن رسید.

قزاقستان، به‌عنوان همسایه آذربایجان، قصد دارد حمل‌ونقل محموله‌های دریایی را افزایش داده تا حجم حمل‌ونقل کالای چینی از طریق قزاقستان افزایش یابد و کالاها را از طریق باکو به اروپا برساند. چین، همسایه شرقی قزاقستان، بزرگترین کشور آسیای مرکزی را به‌عنوان دروازه ورود به بازارهای غربی می‌بیند. پکن قبلاً “آستانه” را در ابتکار “یک کمربند ــ یک راه” خود قرار داده است، که هدف آن احیای جاده ابریشم افسانه‌ای در شرایط مدرن است. قزاقستان در سال ۲۰۱۵ پس از اینکه کشورها به توافق رسیدند تا به راه‌آهن قزاقستان بپیوندند، به این طرح بلندپروازانه چین در سال ۲۰۱۵ پیوست.

به‌منظور افزایش ظرفیت حمل‌ونقل منطقه‌ای و امکان لجستیک جهانی در سال ۲۰۱۸، قزاقستان یک مجتمع کشتی در بندر خزری کوریک راه‌اندازی کرد. ظرف مدت ۱۰ ماه در سال ۲۰۱۸ حجم حمل‌ونقل کانتینری از طریق قزاقستان به ۴۱۱،۵۰۰ استاندارد کانتینری TEU (معادل بیست پا) رسید که ۴۹٪ بیشتر از دوره مشابه سال قبل است. در همان زمان، در مسیر چین ــ اروپا ــ چین، این رقم ۲۳۵٫۵۰۰ TEU بود، که ۵۴٪ بیشتر نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۷ است.

انتهای پیام/.

سردبیر |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

با حضور وزیر دفاع و فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام شد؛

امیر دریادار رستگاری در مراسم تحویلدهی شناورهای تندرو هجومی و رزمی به نیروی دریایی سپاه:

فرمانده کل سپاه در مراسم الحاق شناورهای هجومی ساخت سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع:

وزیر دفاع در مراسم تحویل دهی شناورهای تندروی هجومی رزمی به سپاه پاسداران؛

دریادار رستگاری:

در یادداشتی بررسی می شود:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز