بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 4958
تاریخ انتشار: مهر ۲۳, ۱۳۹۸

با حمایت مرکز رشد دانشگاه مازندران؛

پروژه طراحی و ساخت یک شناور کاتاماران با کنترل از دور و بدون سرنشین با عنوان کاتاماران به نوید توسط تیم تحقیقاتی با حمایت مرکز رشد واحد های فناور دانشگاه مازندران در قالب جشنواره اتکا انجام شد.

به گزارش مارین نیوز، پروژه طراحی و ساخت یک شناور کاتاماران با کنترل از دور و بدون سرنشین با عنوان کاتاماران به نوید توسط یک تیم تحقیقاتی از دانشکده فنی مهندسی و با حمایت مرکز رشد واحد های فناور دانشگاه مازندران در قالب جشنواره اتکا انجام شد.

بر اساس این گزارش، در این پروژه که توسط دانشجویان گروه مهندسی مکانیک دانشگاه مازندران، حسین کیائی، نیما نائیج پور و به سرپرستی محمد ملاعلی پور عضو هیات علمی دانشگاه به انجام رسید، نمونه ای از شناور کاتاماران طراحی گردیده و مدل کنترل از راه دور با طول ۲ متر، عرض ۹۰ سانتیمتر و ارتفاع ۸۰ سانتیمتر ساخته شد. آزمایش های اولیه این شناور در دریاچه واقع در دانشگاه با موفقیت کامل به انجام رسید.

یکی از نکات ویژه در انجام این پروژه، تامین نیروی محرکه شناور توسط تغییر کاربری موتور های موجود در صنعت کشاورزی می باشد که بمنظور رفع محدودیت های تامین تجهیزات رانش و کاهش هزینه ها به انجام رسید.

وی با اشاره به این که نمونه ساخته شده می تواند به عنوان شناور زباله روب، گشت زنی، نمونه برداری و … تجهیز گردیده و مورد استفاده قرار گیرد، افزود: از دیگر کاربرد های مهم این نوع شناور ها می توان به شناور پشتیبان پرورش ماهی در قفس اشاره کرد که از نیاز های بسیار ضروری کشور و بویژه استان های حاشیه دریای خزر می باشد. زیرا با توجه به کاهش ذخایر طبیعی آبزیان دریایی و همچنین محدودیت های منابع آب شیرین و پیش بینی بروز بحران کم آبی، توسعه پرورش ماهیان دریایی در قفس دارای رشد بسیار چشمگیری می باشد. از سوی دیگر یکی از چالش ها و نیاز های ضروری این صنعت، وجود شناور های ویژه به منظور حمل و نقل و رهاسازی ماهی در قفس، غذا دهی، صید مکانیزه و … می باشد.

عضو هیات علمی دانشکده فنی و مهندسی با بیان این که نمونه ساخته شده که در واقع مدلی با مقیاس یک ششم ابعاد اصلی این شناور های پشتیبان می باشد، می تواند به منظور انجام آزمایشات و تحلیل های تجربی مورد استفاده قرار گرفته و در گام بعدی با افزایش مقیاس (scale-up) آن، شناوری با ابعاد اصلی به همراه جایابی و نصب تجهیزات ویژه ساخته شود، ادامه داد: از دیگر کاربرد های نمونه های بزرگتر، شناور های تفریحی و گردشگری می باشد که توانمندی ساخت آن در دانشگاه مازندران وجود دارد.

با توجه به اهمیت وجود دریا در رشد و توسعه شهر ها در جهان و بر اساس موقعیت بسیار مناسب دانشگاه مازندران از لحاظ دسترسی به دریا، امید است دانشگاه مازندران با بهره گیری از پتاسیل بالای موجود، به یکی از قطب های مهم در حوزه فناوری دریایی تبدیل گردیده و به عنوان دانشگاه جامع استان نقش مهمی در پیشرفت استان ایفا کند.

شناور های کاتاماران دسته ای از شناور ها با دو بدنه می باشند که توسط قسمتی با عنوان بدنه اصلی به هم متصل می شوند. با توجه به مزایای مختلف این دسته از شناور ها از جمله تعادل عرضی بسیار خوب، پایداری بالا و مساحت عرشه بزرگ، استفاده از آن ها در صنعت دریانوردی در حال افزایش بوده و انجام تحقیقات در این زمینه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

انتهای پیام/.

سید یاسین حسنی ضیابری | دانشجو

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

معرفی کتاب؛

یک کارشناس:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز