بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 1810
تاریخ انتشار: تیر ۳, ۱۳۹۸

معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با اعلام خبر موفقیت آمیز بودن عملیات پایلوتیج، یدک کشی و داکینگ یک فروند نفتکش سوپرتانکر غول پیکر ۳۲۰هزار تنی در بندرعباس گفت: تیم عملیات دریایی بندر شهید رجایی با رقم زدن این اتفاق، در آستانه روز جهانی دریانورد(۲۵ ژوئن) رکورد شکنی کردند.

به گزارش مارین‌نیوز، اسماعیل مکی‌زاده با بیان جزییاتی در خصوص این خبر اظهار کرد: ظهر امروز(دوشنبه سوم تیرماه) عملیات داکینگ سوپرتانکر Dore در مجتمع کشتی سازی بندرعباس( ایزوایکو) با موفقیت به انجام رسید.

وی افزود: این کشتی متعلق به ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران از نوع «نفت‌کش غول‌پیکر» (معادل به انگلیسی: VLCC ) است که ۳۳۳ متر طول و ۳۲۰ هزار تن وزن قابل بارگیری ( DWT ) دارد.

مکی زاده تصریح کرد: عملیات پهلودهی و انجام تخلیه و بارگیری این نوع نفتکش های سوپر تانکر به علت آبخور بالای آنها (۲۲٫۵ متر) و محدودیت های مانوری اینگونه شناورها، تنها در پایانه های دریایی مخصوص مانند جزیره خارگ صورت می گیرد.

معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان تصریح کرد: عملیات ورود کشتی ها به حوضچه خشک (داکینگ) از پیچیده ترین عملیات های مانوری کشتی ها بوده که با توجه به ابعاد قابل توجه کشتی سوپر تانکر Dor ، برنامه ریزی دقیق توسط تیم عملیاتی بندر متشکل از راهنمایان، یدک کش ها، ملوانان طنابگیر و کارشناسان دریایی بندر شهید رجایی انجام و اجرایی شده است.

مکی زاده اظهار کرد: برای نخستین بار است که عملیات داکینگ شناوری با این ابعاد در داخل کشور ایران انجام شده و تا پیش از این نوع شناورها جهت انجام عملیات به یاردهای تعمیرات کشتی در کشورهای خارجی مراجعه می کرده اند.

معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان یادآور شد: سال گذشته نیز، تیم عملیات دریایی بندر شهید رجایی با انجام عملیات داکینگ تانکرهای نفتکش ۱۰۰هزار تنی، چندین بار در این زمینه رکورد شکنی کرده بود که امسال با داکینگ سوپر تانکر ۳۲۰هزار تنی، این رکورد جهش چند برابری یافته است.

وی اضافه کرد: تیم پایلوتیج (راهنمایی کشتی) اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با مرکزیت بندر شهید رجایی متشکل از نیروهایی با تجربه و دانش بالا در سال‌های اخیر موفق به انجام کارهای ویژه ای در زمینه هدایت کشتی ها شده که اغلب آنها به نحوی زمینه خودکفایی و حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی را فراهم کرده است.

مکی زاده بیان کرد: این تیم ۳۵ نفره پایلوت به عنوان دریانوردانی زبده، کارآزموده و زیردست، سکانداران پرافتخار ایران زمین در عرصه پرریسک و حساس صنعت دریانوردی این سرزمین هستند که سالانه انجام بیش از ۱۰هزار مورد عملیات راهنمایی کشتی های اقیانوس پیمای ورودی و متردد به بنادر استان هرمزگان را بر عهده دارند.

شایان ذکر است، سوپرتانکرها بزرگترین نفت‌کش‌های نفت خام در صنعت دریانوردی جهان هستند که شامل نفت‌کش‌های غول‌پیکر و نفت‌کش‌های کوه‌پیکر با ظرفیت‌های بیش از ۱۶۰هزار تن وزن قابل بارگیری ( DWT ) می‌شوند.

به نفت‌کش بزرگی که ظرفیت آن از ۱۶۰هزار تن ( DWT ) تا ۳۲۰ هزار تن ( DWT ) باشد، «نفت‌کش غول‌پیکر» (معادل به انگلیسی: VLCC ) و به نفت‌کش‌های بسیار بزرگ که ظرفیت آن‌ها بیش از ۳۲۰ هزار تن ( DWT ) است «نفت‌کش کوه‌پیکر» (معادل به انگلیسی: ULCC ) گفته می‌شود. این کشتی‌ها می‌توانند تا دو میلیون بشکه (۳۲۰هزار متر مکعب) نفت را جابه‌جا کنند.

منبع: ایسنا

همچنین بخوانید:

به مرزهای دانش در حوزه کشتی‌سازی دست پیدا کرده‌ایم

توسعه صنعت کشتی‌سازی با فاینانس و ‌حمایت بانک‌ها

رونمایی از اولین نفتکش بزرگ هوشمند جهان

گسترش همکاری ها در صنایع دریایی و ساخت شناور با کشور قطر

همت بلند متخصصان ایرانی در ساخت سکو‌های گازی زیر سایه اعتماد و خودباوری/ ساخت و تولید از صفر تا صد در ایران

عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
انتهای پیام/.

سردبیر |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

یک کارشناس:

با حمایت صندوق توسعه صنایع دریایی صورت پذیرفت؛

مدیر صنعت، معدن و تسهیل تولید سازمان منطقه آزاد قشم:

با حضور نمایندگان صندوق توسعه صنایع دریایی انجام شد؛

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز