بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 4910
تاریخ انتشار: مهر ۲۱, ۱۳۹۸

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان عنوان کرد:

طی نیمه نخست امسال سوخت رسانی به کشتی ها (بانکرینگ) در بندر نفتی خلیج فارس در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۲ درصد افزایش یافت.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در نشست بررسی عملکرد بندر خلیج‌فارس اظهار داشت: حجم بانکرینگ صورت گرفته در این بندر در مدت یادشده افزون بر ۳۰۵ هزار و ۶۴۴ تن است.

وی با اشاره به افزایش ۳۲ درصدی عملیات بانکرینگ در بندر خلیج‌فارس، افزود: هم اکنون سه شرکت بخش خصوصی دراین حوزه فعال هستند و از جمله دلایل افزایش عملکرد در حوزه بانکرینگ برطرف شدن محدودیت‌های شرکت نفت در تحویل سوخت به شرکت‌های بانکرینگ کننده و بازاریابی بیشتر این شرکت‌ها است.

تخلیه و بارگیری بیش از ۱۲ میلیون تن کالای نفتی و غیرنفتی

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان خاطرنشان کرد: طی نیمه نخست امسال بیش از ۱۲ میلیون و ۱۶۸ تن انواع کالای نفتی و غیرنفتی در محدوده تحت مدیریت بندر خلیج‌فارس تخلیه و بارگیری شد.

عفیفی پور گفت: از مجموع عملیات تخلیه و بارگیری صورت گرفته در این بندر، ۱۱ میلیون و ۴۳۲ هزار و ۱۵۵ تن مربوط به فرآورده‌های نفتی و ۵۶۸ هزار و ۱۳ تن نیز به مواد معدنی صادراتی اختصاص دارد.

وی تصریح کرد: طی شش ماهه اول امسال ۵۷ هزار و ۸۹۰ تن فرآورده نفتی از بندر خلیج‌فارس به صورت ترانزیت و ۸ میلیون و ۷۶۵ هزار و ۱۶۹ تن نیز کابوتاژ (حمل و نقل ساحلی) شده است.

تخفیف ۴۰ درصدی به تجارت فرآورده های نفتی

عفیفی پور همچنین  از گرفتن مصوبه هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی به منظور اعطای تخفیف ۴۰ درصدی به تجارت فرآورده‌های نفتی همچون قیر، مازوت و غیره با هدف حمایت از رونق تولید و صادرات خبر داد.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۶۵۱ فروند شناور در اسکله‌های تحت نظارت بندر خلیج‌فارس پهلو گرفت که از این تعداد، ۴۲۵ فروند مربوط به کشتی‌های حامل فرآورده نفتی و ۲۲۶ فروند مربوط به شناورهای مواد معدنی بوده است.

افزایش شمار شرکت های فعال در بندر خلیج‌فارس

به گفته عفیفی پور، در حال حاضر ۱۳ شرکت بخش خصوصی با ظرفیت اسمی بیش از ۴۷۵ هزار مترمکعب در بندر خلیج‌فارس در حال فعالیت هستند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: بدون اشاره به زمان مشخص اظهار داشت: به زودی با احداث مخازن نفتی با ظرفیت نگهداری یک میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب، تعداد شرکت‌های فعال مستقر در این بندر به بیش از ۲۰ شرکت خواهد رسید.

وی ابراز داشت: فعال شدن این شرکت ها، زمینه فعالیت های مختلفی در زمینه صادرات، واردات، ترانزیت و سوآپ فرآورده‌های نفتی را در بزرگترین بندر تجاری ایران فراهم می‌کند.

عفیفی پور احداث کریدور خطوط لوله انتقال فراورده‌های نفتی، احداث سه پست اسکله ۱۰۰ هزارتنی، ایستگاه تخلیه و بارگیری ریلی- نفتی، مظروف‌سازی قیر، احداث مخازن LPG و همچنین احداث یک پالایشگاه کوچک را به عنوان برنامه‌های آتی بندر خلیج‌فارس اعلام کرد.

بندر خلیج‌فارس زیرمجموعه‌ منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی بوده که عملکرد اصلی آن عملیات نفتی است.

این بندر دارای ۹ پست اسکله نفتی و ۲ پست اسکله خدماتی، با ظرفیت آبخور متوسط ۷,۵ متر و قابلیت پهلودهی به شناورهایی با تناژ حداکثر ۱۰ هزار تن است.

 اسکله‌های شماره ۱، ۲ و ۳ بندر شهید رجایی امکان پهلودهی شناورهای نفتی با ظرفیت بیش از ۴۵ هزار تن را دارند و اسکله ۲۵ فولاد (با کاربری نفتی) با ظرفیت آبخور ۱۲ متر از توان پهلودهی شناورهای با تناژ بالای ۶۰ هزار تن برخوردار است.

از اواسط سال ۹۷ و در پی افزایش تولیدات پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس، مجوز بهره‌برداری از اسکله ۲۷ فولاد با ظرفیت آبخور ۱۳,۵ متر در این بندر به منظور پذیرش شناورهای ۹۰هزار تنی و افزایش توان صادرات فراورده‌های نفتی جدید این پالایشگاه صادر شد.

انتهای پیام/.

سید یاسین حسنی ضیابری | ایرنا

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در اختتامیه بیست و یکمین همایش صنایع دریایی:

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی:

مدیرکل حمل و نقل مجمع تشخیص مصلحت نظام در میزگرد توسعه و پیشرفت دریایی عنوان کرد:

مشاور مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری در میزگرد تخصصی توسعه و پیشرفت دریایی عنوان کرد:

مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر سازمان بنادر عنوان کرد:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز