بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 365
تاریخ انتشار: اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸

دوازدهمین نشست ‏گروه هماهنگی بین دولتی سامانه هشدار و کاهش مخاطرات سونامی اقیانوس هند و دریای عمان در جزیره کیش درحال برگزاری است.

به گزارش مارین‌نیوز و به نقل از مارین‌نیوز صدا و سیما مرکز کیش، رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی گفت: این همایش با حضور بیش از ۶۰ متخصص از کشورهای حوزه  اقیانوس هنددر حال برگزاری است.

دکتر بهروز ابطحی افزود: در این نشست های بین المللی برنامه های آینده سامانه هشدار و کاهش مخاطرات سونامی اقیانوس هند، ارتقای عملکرد آن و همچنین تبادل اطلاعات بین متخصصان مخاطره سونامی در سواحل مکران با هدف شناخت بهتر این پدیده مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

ابطحی با اعلام اینکه این همایش با حضور نمایندگانی از کشورهای استرالیا، هند، اندونزی، تایلند، عمان، پاکستان، کنیا، تانزانیا و آفریقای جنوبی در حال برگزاری است بیان کرد: در این نشست کشورهای عضو علاوه بر ارایه گزارشی از فعالیت های خود در زمینه هشدار و کاهش مخاطرات سونامی، آخرین دستاوردهای خود را با نمایندگان کشورهای شرکت کننده در میان می گذارند.

وی همچنین برنامه ریزی برای برگزاری مانور مشترک سونامی اقیانوس هند در سال ۲۰۲۰ و بررسی موضوعات برنامه شناخت آمادگی در برابر سونامی اقیانوس هند، آموزش، مدیریت، ساختار سامانه هشدار و کاهش مخاطرات سونامی اقیانوس هند را از دیگر برنامه‌های نشست ‏گروه هماهنگی بین دولتی سامانه هشدار و کاهش مخاطرات سونامی اقیانوس هند عنوان کرد.

دبیر علمی «نشست عالی تخصصی– مشورتی ارزیابی علمی مخاطره سونامی در ناحیه فرورانش مکران» هم با ‏بیان این مطلب که ناحیه فرورانش مکران با وجود اینکه پتانسیل ایجاد سونامی های بزرگ را در شمال غرب اقیانوس ‏هند دارا است گفت: این منطقه همچنان از جمله مناطقی بشمار میرود که مطالعات کافی روی آن صورت نگرفته است

دکتر محمد مختاری افزود: چندین ‏دهه پس از واقعه سونامی ۱۹۴۵ که باعث از بین رفتن صدها تن شد،‌ همچنان سوالات بی پاسخ  زیادی در مورد ‏احتمال وقوع سونامی‌های مشابه در آینده وجود دارد

وی تاکید کرد: در بدترین سناریوی محتمل،‌ امواج سونامی ایجاد شده از ‏ناحیه فرورانش مکران در کمتر از چند ده دقیقه به ساحل رسیده که این امر بطور جدی سامانه‌های هشدار سریع ‏سونامی را به چالش خواهند کشید. ‏

مختاری با تاکید بر این که در حال حاضر نیاز مبرمی به ارزیابی خطرات ناشی از سونامی ناحیه فرورانش مکران بر اساس دانش ‏کنونی و پروژه های علمی بین المللی انجام شده مرتبط با بحث سونامی در ناحیه مذکور وجود دارد، گفت: این اطلاعات از جمله پارامترهای مهم گسل مکران که مورد نیاز مدل های شبیه سازی سونامی خواهند بود می تواند ‏کشورهای عضو را در ارزیابی دقیق تر خطرات ناشی از سونامی و تقویت سامانه های هشدار مربوطه کمک کند.

انتهای پیام/.

سردبیر |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

معرفی کتاب؛

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز