بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 1832
تاریخ انتشار: تیر ۲۵, ۱۳۹۸

گزارش‌ها حاکی از آن است که سازمان دفاع آمریکا تلاش دارد تا از موجودات دریایی به عنوان جاسوس‌های امنیتی و ناظر بر فعالیت‌های در زیر دریا استفاده کند. این سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته رفاعی ایالات متحده (DARPA) است که می‌خواهد با استفاده از موجوداتی مانند پلانکتون ها به تشخیص فعالیت‌ زیردریایی‌ها و پهپاد‌های اقیانوس‌پیما مشغول شود.

به گزارش مارین‌نیوز، گزارش‌ها حاکی از آن است که سازمان دفاع آمریکا تلاش دارد تا از موجودات دریایی به عنوان جاسوس‌های امنیتی و ناظر بر فعالیت‌های در زیر دریا استفاده کند. این سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته رفاعی ایالات متحده (DARPA) است که می‌خواهد با استفاده از موجوداتی مانند پلانکتون ها به تشخیص فعالیت‌ زیردریایی‌ها و پهپاد‌های اقیانوس‌پیما مشغول شود.

بسیاری از حیوانات آبزی به صورت صوتی و یا دیداری به پارامترهایی نظیر تغییرات صوت، نور، الکترومغناطیس و شیمی آب پیرامون خود پاسخ می‌دهند. دارپا در نظر دارد تا در جریان پروژه‌ای تحت عنوان «پالس» از این پتانسیل برای جاسوسی‌های امنیتی استفاده کند.

استفاده از جانوران آبزی برای فعالیت‌های جاسوسی

دکتر کیم مارتینی، اقیانوس‌شناس و پژوهشگر پرندگان دریایی، در این زمینه می‌گوید: «در زمینه استفاده از موجودات آبزی برای نظارت بر فعالیت‌های انسانی به مشکل وجود دارد. نخست انکه با شناساگرهایی برای تشخیص و رصد رفتارهای جانوران نیاز است. اگر قرار است از شناساگر استفاده شود، پس دیگر نیازی به جانوران نیست.»

او ادامه می‌دهد: «چالش دوم این است که سازمان‌هایی نظیر دارپا می‌بایست مطالعات بسیار عمیق‌تری در زمینه رفتارشناسی جانوران انجام دهند.» در همین زمینه گزارش‌ها نشان می‌دهد این سازمان تنها برای مطالعه رفتارهای یک گونه دریایی حدود ۴۵ میلیون دلار هزینه کرده است.

مطالعات در این زمینه کماکان ادامه دارد. آنها از دوربین‌های پیشرفته و و الگوریتم‌های هوش مصنوعی نیز بهره می‌برند تا الگوهای کاربردی از رفتارهای موجودات زیر آب به دست آورند. باید دید آیا نتایج این تحقیقات به صورت عمومی منتشر خواهد شد یا خیر.

منبع: علم و فناوری

همچنین بخوانید:

پنتاگون در رویای استخدام ماهی‌های جاسوس

ماهی رباتیکی که از باتری مایع انرژی می‌گیرد

همه چیز درباره ترسناک‌ترین سلاح نبرد‌های دریایی+ تصاویر

به آب انداخته شدن طویل ترین شناور زیرسطحی دنیا

عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
انتهای پیام/.

سردبیر |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

دریادار رستگاری:

معرفی کتاب؛

در یادداشتی بررسی می شود:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز