بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 1094
تاریخ انتشار: اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۸

بسیاری از رسانه ها و ژورنال‌های نظامی معتقدند که ناوهای آمریکایی اصولا برای یک نبرد سنگین و مقابله با حجم زیادی تهدیدات در آبراه‌هایی تنگ مانند تنگه هرمز یا خلیج‌های مختلف طراحی نشده اند.

 به گزارش مارین‌نیوز، با حضور ناوهای ایالات متحده در دریای مدیترانه، سرخ و خلیج‌فارس و افزایش تنش میان جمهوری اسلامی ایران و آمریکا بسیاری از قدرت نیروی دریایی دو جبهه سخن به میان آورده اند. برخی گمان دارند نیروی دریایی آمریکا فراتر از حد بوده و شکست ناپذیر است. اما آیا این نظر سنجیده و درست است؟ بدون شک ناوها و زیردریایی های آمریکا نقاط ضعف مختلفی دارند . تاریخ هم نشان داده است که در بسیاری از درگیریها آسیب پذیرند. در این گزارش به برخی نقاط ضعف و شکستهای تاریخی نیروی دریایی آمریکایی ها اشاره می‌کنیم.

نیروی دریایی ایالات متحده چگونه شکل گرفت؟

ابتدا باید مروری بر تاریخ شکل گیری نیروی دریایی ایالات متحده داشته باشیم. نیروی ناوی ابتدایی آمریکا در زمان جنگهای انقلاب استقلال این کشور شکل گرفت. به علت ورود مهاجران با کشتی به قاره جدید‌، آمریکایی‌ها به نوعی با کشتی  و جنگهایش درگیر شدند. پس از پایان جنگ انقلاب، آمریکاییها توانستند حتی در برخی جنگهای داخل اروپا از جمله انقلاب فرانسه هم به کمک نیروهای انقلابی بیایند و تجهیزات و کمک به داخل اروپا بفرستند.

در زمان جنگهای داخلی(انفصال) بود که نیروی دریایی آمریکا به صورت رسمی شکل گرفت. ابتدا در این جنگها بود که آمریکا نیروی دریایی خود را تاسیس کرد و حتی برای اولین بار کشتی های بخاری را هم وارد ناوگان خود کرد.

اولین جنگ رسمی نیروی دریایی آمریکا در ۱۸۴۸ و در نبرد با مکزیک روی داد. آمریکا در این جنگ بر مکزیک پیروز شد و توانست بسیاری از ایالات جنوبی را از آن خود نماید.

در ۱۸۸۲ نیروی دریایی آمریکا با حدود ۱۰ هزار نیرو رسما شکل امروزی به خود گرفت. طی دهه بعد به دستور کنگره چندین و چند کشتی جنگی تولید شد و ناوگان ایالات متحده آمریکا شکل پیدا کرد.

در ۱۸۹۸ در جنگ دریایی آمریکا و اسپانیا، ایالات متحده پیروز شد و این باعث شد که کنگره رغبت بیشتری به توسعه نیروی دریایی ایالات متحده پیدا کند.

اما اوج التهاب و سنجش نیروی دریایی آمریکا در جنگ جهانی دوم و در نبرد با نیروی دریایی ژاپن ایجاد شد. در این جنگ که البته در نهایت با پیروزی آمریکا تمام شد، بسیاری از کشتی‌های آمریکایی توسط هواپیماها و انتحاری های ژاپنی غرق شدند و خسارت بسیاری به نیروی دریایی آمریکا وارد شد.

بعد از جنگ جهانی دوم آمریکا نیروی دریایی مجددا تجهیز شد. نیروی دریایی این کشور در ۴ جنگ اصلی نیروی دریایی خود را شرکت داد: جنگ کره، جنگ ویتنام، جنگ اول خلیج‌فارس(کویت) و جنگ دوم خلیج‌فارس(عراق).

مهم‌ترین شکستهای نیروی دریایی آمریکا

نبرد دریایی انقلاب؛ اولین سیلی به کشور جدید التاسیس

جنگ انقلاب آمریکا یکی از بزرگترین شکستهای تاریخ نظامی آمریکا است. در این نبرد، نیروهای مسلح قاره اروپا(به رهبری بریتانیا) بزرگترین ضربه را به نیروی دریایی آمریکا زدند. مبارزه استقلال از بریتانیا به آمریکایی‌ها نشان داد که یک کشور قدرتمند نیاز به یک نیروی دریایی دارد تا دشمن را که دارای یک ناوگان مجهز است شکست دهد.

این شکست تا سال ۱۹۴۱ بزرگترین شکست دریایی آمریکا به حساب می‌آمد. در این نبرد بیش از ۳۰ ناو جنگی آمریکایی غرق شد و بیش از ۵۰۰ ملوان آمریکایی هم کشته شد. این در حالی است که انگلیسی‌ها فقط ۸۶  نفر تلفات دادند که از این بین فقط ۲۵ نفر کشته شدند.

نبرد پرل هاربر؛ طوفان در یک لحظه

حمله‌ ناگهانی هواپیماهای جنگنده ژاپن به پایگاه دریایی ایالات متحده آمریکا در بندر پرل هاربر در روز یکشنبه هفتم دسامبر سال ۱۹۴۱میلادی یکی دیگر از شکستهای دریایی آمریکا بود که موجب ورود ایالات متحده به جنگ جهانی دوم هم شد.

طی این حمله، نیروی هوایی و دریایی ژاپن به پایگاه دریایی آمریکا در پرل هاربر ( واقع در جزایر هاوایی در اقیانوس آرام) حمله کردند و صدمات بسیار سنگینی به آمریکایی‌ها وارد ساختند .

نتیجه این حمله برای نیروی دریایی آمریکا یک فاجعه واقعی بود. ۳۶۰ هواپیمای ژاپنی توانستند ۵ ناو بزرگ آمریکایی را به همراه ۳ کشتی کوچک‌تر غرق کنند. ۳ ابر ناو دیگر چنان آسیب دیدند که توان خود را از دست دادند. همچنین، ۱۸۸ هواپیمای آمریکایی نابود شده و ۱۵۵ هواپیمای دیگر هم  آسیب دیدند. در پایان عملیات، تعداد تلفات انسانی نیروهای امریکایی  بیش از ۲۴۰۰ کشته و ۱۲۴۰ مجروح بود.

تا پایان جنگ جهانی دوم، آمریکا و ژاپن چندین و چند نبرد دریایی سهمگین دیگر هم داشتند که در برخی از این جنگها ژاپنی‌ها توانستند آمریکا را شکست دهند و در برخی دیگر هم شکست خوردند.  

بسیاری از کارشناسان نظامی معتقدند جنگ دریایی ژاپن هنوز هم بزرگترین ضربه و چالش نیروی دریایی ایالات متحده بوده است.

درگیری‌های آمریکا در خلیج‌فارس

آمریکا تا کنون بارها نیروهای خود را به خلیج‌فارس فرستاده و بارها هم آسیب دیده است. بعد از آغاز جنگ نفتکشها بین ایران و عراق، آمریکا برای حفاظت از عراق و متحدین عربش وارد معرکه شد اما در عرصه نیروی دریایی عملا شکست خورد و نتوانست از منافع خود حمایت کند. به همین دلیل هم سرانجام قاعده بازی را به هم زد و با شلیک به هواپیمای مسافربری ایران و شهادت شهروندان بی‌گناه سعی کرد از شکست فرار کند.

آمریکا چند بار دیگر هم در خلیج‌فارس آسیب جدی دیده است. در سال ۱۹۸۸ ناو ساموئل آمریکا  در حال اسکورت کشتی کویتی از مسیری در خلیج‌فارس بود که ناگهان متوجه شد  وارد منطقه‌ مین‌گذاری شده است. یک مین در زیر ناو منفجر گردید و یک حفره ۸ متری در بدنه‌ ناو ایجاد کرد؛ در نتیجه اصابت این مین، حدودا صد میلیون دلار خسارت به ناو وارد شد.

اما یکی از مهم ترین رسوایی‌های آمریکا در خلیج‌فارس در دی ۱۳۹۴ رخ داد. در این ماه نیروی دریایی سپاه پاسداران دو کشتی نظامی آمریکایی را در آب‌های ایران توقیف و ۱۰ ملوان نیروی دریایی آمریکا را بازداشت کردند.

ایران تصاویری از ملوانان بازداشت‌ شده در حالی که زانو زده و به نشانه تسلیم دست‌هایشان را روی سرشان گذاشته و گریه می‌کردند منتشر کرد. پخش این تصاویر باعث وارد شدن شوک سنگینی به آمریکا شد و به اعتبار نیروی دریایی عریض و طویلش ضربه سنگینی زد.

نقطه ضعف نیروی دریایی آمریکا کجا است؟

در سال ۲۰۱۷ یک ناوکلاس بروک با یک کشتی معمولی ژاپنی برخورد کرد و در نتیجه چند ملوان غرق شده و چند ده میلیون دلار خسارت به ناوگان آمریکا وارد شد. این اتفاق یک رسوایی بزرگ برای نیروی دریایی ایالات متحده بود و چینی‌ها که رقیب جدی آمریکا در دریا هستند طی چند مقاله درباره این اتفاق تحلیل نوشتند.

نکته آنها این بود که نیروی دریایی آمریکا آنقدرها هم قوی نیست چرا که نتوانسته است در رادار خود رد کشتی تجاری ژاپنی را بگیرد. در همان سال برای ناو مک کین نیز ماجرای مشابهی رخ داد و بسیاری را در این فکر انداخت که نکند واقعا نیروی دریایی پر سر و صدای آمریکا دچار بحران شده است؟

تحلیل و تاکید نویسندگان چینی بر این بود که اصولا نیروی دریایی آمریکا در فضایی خارج از کارائیب و اقیانوس اطلس کارایی خود را ندارد.

فاکس نیوز مدتی بعد در مقاله‌ای ضمن تایید نکته چینی‌ها تاکید کرد که مشکل اصلی نیروی دریایی آمریکا نه تجهیزات بلکه نیروی انسانی در حال خدمت آن است. از نظر فاکس نیوز در واقع تعلیم نیروی دریایی ارتش آمریکا چند سالی است که با مشکل مواجه شده است و نمی‌تواند کارایی تجهیزات را به فعلیت برساند. این اتفاق به خصوص در نقاط دورتر و در مواجهه با کشتیهای کروز و تندرو که احتیاج به سرعت عمل خدمه دارد بسیار بیشتر خود را نشان می‌دهد. دستگیری نیروهای آمریکایی در خلیج‌فارس به دست ایران و ترس و گریه خدمه به خوبی این ضعف در نیروی انسانی را نشان می‌دهد.

بسیاری از رسانه ها و ژورنال‌های نظامی  همچنین معتقدند که ناوهای آمریکایی با این شرایط اصولا برای یک نبرد سنگین و مقابله با حجم زیادی از این نوع تهدیدات در آبراه‌های تنگ مانند تنگه هرمز یا خلیج های مختلف طراحی نشده اند. چرا که همانطور که گفته شد در این فضاها، احتمالا آمریکا با حجم زیادی از پرتابگرهای موشک های کروز ، ناوچه های موشک انداز و قایق های مسلح تندرو رو به رو شود.

منبع: خبر فوری

انتهای پیام/.

سردبیر |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

با حضور وزیر دفاع و فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام شد؛

امیر دریادار رستگاری در مراسم تحویلدهی شناورهای تندرو هجومی و رزمی به نیروی دریایی سپاه:

فرمانده کل سپاه در مراسم الحاق شناورهای هجومی ساخت سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع:

وزیر دفاع در مراسم تحویل دهی شناورهای تندروی هجومی رزمی به سپاه پاسداران؛

دریادار رستگاری:

در یادداشتی بررسی می شود:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز