بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 5330
تاریخ انتشار: آبان ۱۸, ۱۳۹۸

تکیه بر توان داخلی برای خاموش کردن آتش گازهای همراه نفت

جانشین امور تاسیسات مشترک مناطق عملیاتی شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اجرای عملیات بازرسی نیمی از سازه ها و خطوط لوله دریایی فازهای پارس جنوبی، از پایش کامل جکت و پایه های ۱۴ سکوی گازی درحال تولید و بیش از هزار کیلومتر خطوط لوله ۴ و ۳۲ اینچ دریایی خبر داد.

به گزارش مارین نیوز،  سیدمحمد طبیبیان با بیان اینکه عملیات بازرسی سازه های دریایی پارس جنوبی در دو بخش پایه سازه ها و خطوط لوله انتقال گاز انجام می شود، گفت: بر اساس برنامه کاری، مقرر شده در بخش پایه سازه های دریایی، جکت ها، رایزرها، پل های بین سکو و فلر و سازه اصلی چاه ها برای ۲۷ سکو و در بخش خطوط لوله نیز ، سطوح بیرونی خطوط لوله ۳۲ اینچ انتقال گاز و ۴ اینچ انتقال گلایکول جمعا به طول ۴۷۰۰ کیلومتر پایش شود.


وی تصریح کرد: هم اکنون پیشرفت عملیات بازرسی پایه سازه های دریایی به بیش از ۵۰ درصد رسیده و باتوجه به شرایط جوی پیش رو در فصل زمستان و محدودیت های شناوری، انتظار می رود بازرسی پایه سکوهایی که راهبری آن ها به مدیریت تولید و عملیات واگذار شده در ماه های آتی به پایان برسد. 


طبیبیان اجرای عملیات بازرسی سازه های دریایی پارس جنوبی را بدلیل جریان گاز ترش و کار در عمق دریا بسیار حساس و پیچیده توصیف کرد و درباره نحوه اجرای آن گفت: در بخشی از این عملیات، پایه سازه های سکوها از عمق تا سطح دریا و خطوط لوله مستقر در عمق بیش از هفتاد متر ، توسط کشتی های مجهز به امکانات غواصی صنعتی با قابلیت تثبیت دینامیکی موقعیت (DP) و همچنین تیم های برجسته غواصان صنعتی و رباتهای تصویر بردار زیرآبی (ROV) با بهره گیری از یک سامانه مجهز و پیشرفته،کنترل می شوند.
جانشین امور تاسیسات مشترک مناطق عملیاتی شرکت نفت و گاز پارس، بازرسی پایه سکوها و خطوط لوله انتقال را از الزامات مهم بهره برداری ایمن و پایدار گاز عنوان کرد و افزود: بر اساس استانداردهای جهانی، پایش دوره ای تاسیسات تولید گاز در دریا بسیار ضروری است و خوشبختانه با پیگیری های انجام شده، این مهم در بخش فراساحل پارس جنوبی اجرایی شد.


وی با اشاره به اینکه پیگرانی هوشمند از دیگر برنامه های مربوط به بازرسی درونی خطوط لوله پارس جنوبی است، گفت: این پروژه همزمان با پایش بیرونی خطوط لوله درحال انجام است و تاکنون اطلاعات مناسبی از وضع خطوط لوله پایش شده، به عنوان یکی از مهمترین دارایی های فیزیکی میدان پارس جنوبی و کشور برداشت شده است.


طبیبیان با بیان اینکه اطلاعات بدست آمده از بازرسی خطوط لوله و سازه ها موجب تدوین پیمانی مشروح باهدف تعمیر و رفع عیب سازه های دریایی و خطوط لوله شده است، گفت: این پیمان اهمیت زیادی در اثربخشی بازرسی و پایش های درحال انجام دارد و امیدواریم با رفع برخی موانع و محدودیت ها، برای صیانت و حفاظت از خطوط لوله و سکوهای دریایی بزودی وارد فاز اجرا و رفع اشکال شود.

انتهای پیام/.

سید یاسین حسنی ضیابری | اعتماد آنلاین

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان:

آژانس بین‌المللی انرژی:

رییس سکوی سروش بیان کرد:

رئیس صندوق بازنشستگی صنعت نفت خبر داد:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز