بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 3171
تاریخ انتشار: شهریور ۵, ۱۳۹۸

در روزهای گرم و شرجی تابستان، بخشی از خط لوله انتقال نفت سکوی R4 با همت کارکنان غیور و زحمتکش منطقه لاوان تعویض شد.

 به گزارش این مارین‌نیوز، فریبرز ادراکی رییس سکوی رشادت در این‌باره گفت: در سازه‌های دریایی و خطوط لوله، بخش‌هایی که در ناحیه جزر و مدی قرار دارند همیشه در معرض آسیب‌های شدید محیطی قرار داشته و نیاز به توجهاتی خاص در طراحی، تعمیر و نگهداری دارند.

وی افزود: سکوهای دریایی معمولاً برای طول عمری ۲۵ ساله طراحی و ساخته می‌شوند که در این بین سکوی رشادت با قدمتی بیش از ۵۰ سال یکی از تاسیسات رکورددار فراساحلی در آب های نیلگون خلیج‌فارس است.

به گفته ادراکی، به دلیل فرسودگی و ایجاد خوردگی در سطوح بیرونی، چندین بار این خط به صورت موقت تعمیر و همزمان برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای جهت نوسازی و تعویض آن در دستور کار قرار گرفت. برای انجام این عملیات باید خط قدیمی پس از ایمن‌سازی در زمان جزر کامل از پایین‌ترین قسمت ممکن بریده و بعد از آماده‌سازی، قطعه جدید روی آن جوشکاری و در سرویس قرار می‌گرفت.

وی افزود: مهار خط و جلوگیری از سقوط به قعر دریا پس از جدا شدن از سکو، فراهم نمودن شرایط ایمن جهت انجام جوشکاری و برشکاری، محدودیت زمان کار با توجه به پدیده جزر و مد، رطوبت بسیار بالا در سطح آب و گرمای طاقت‌فرسای مردادماه از چالش‌های جدی این پروژه افتخارآفرین بود. با انجام برنامه‌ریزی‌های گسترده و ایجاد هماهنگی بین واحدهای عملیاتی منطقه و در نهایت بازدید مهندس علی‌آبادی رییس منطقه لاوان از سکو، این پروژه آغاز شد.

رییس سکوی رشادت گفت: فعالیت‌های چشمگیر همکاران تعمیرات زیر آب در مهار رایزر، طراحی، ساخت و نصب فریم نگهدارنده در زیر آب و همکاری در برش لوله در ناحیه جزر و مدی و تلاش بی‌وقفه و شبانه‌روزی گروه تعمیرات منطقه و سکو در ایمن‌سازی، نصب و جوشکاری، انجام این پروژه بزرگ را امکان‌پذیر ساخت.

ادراکی همچنین از همه واحدهای منطقه به‌ویژه ایمنیHSE ، بازرسی فنی، عملیات دریایی، تدارکات و امور کالا و امور اداری که با تمام توان پشتیبانی این عملیات سخت و دشوار را به خوبی انجام دادند تشکر و قدردانی کرد.گفتنی است، سکوی رشادت در زمان جنگ تحمیلی بارها مورد حملات ناجوانمردانه دشمنان قرار گرفته و دو شهید به نام‌های کریمیان و مصدق عباسی تقدیم انقلاب کرده است.

منبع: شرکت نفت فلات قاره

انتهای پیام/.

سردبیر |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

تکیه بر توان داخلی برای خاموش کردن آتش گازهای همراه نفت

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان:

آژانس بین‌المللی انرژی:

رییس سکوی سروش بیان کرد:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز