بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 3089
تاریخ انتشار: شهریور ۲, ۱۳۹۸

با وجود ابراز نگرانی طرفداران محیط زیست، روسیه اولین نیروگاه هسته‌ای جهان را از مسیر قطب شمال روانه مناطق شمال شرقی آن کشور می‌کند.

 به گزارش این مارین‌نیوز، شرکت روس‌اتم اعلام کرد که نیروگاه شناور آکادمیک لومونوسوف، اولین نیروگاه شناور جهان که با سوخت اتمی کار می‌کند، بندر مورمانسک در قطب شمال را برای یک سفر پنج هزار کیلومتری به سوی شمال شرق سیبری ترک می‌کند.

شرکت روس‌اتم گفته است که استفاده از یک نیروگاه شناور به مراتب آسان‌تر از ساختن نیروگاه در منطقه‌ای است که زمین آن در سراسر سال یخ زده است. این شرکت در نظر دارد نیروگاه هسته‌ای متحرک را برای فروش به کشورهای دیگر عرضه کند.

در مقابل، طرفداران حفاظت از محیط زیست نسبت به عواقب این طرح ابراز نگرانی عمیق کرده‌اند. آنان با یادآوری انفجار در نیروگاه روسی چرنوبیل در دهه ١٩٨٠ و احتمال بروز حادثه یا آسیب دیدن این نیروگاه گفته‌اند که در چنین صورتی، آلودگی اتمی منطقه قطب شمال فاجعه‌ای با ابعاد هولناک خواهد بود.

نیروگاه هسته‌ای شناور روسیه در قطب

مدت سفر این نیروگاه شناور به وضعیت هوا و مقدار یخ در مسیر حرکت آن بستگی دارد و بین چهار تا شش هفته به طول خواهد انجامید. مقصد نهایی این نیروگاه شهرک پوک واقع در منطقه چوکوتکا در سیبری است که پنج هزار جمعیت دارد. نیروگاه جدید اواخر سال جاری فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و جایگزین یک نیروگاه زغال‌سنگی قدیمی می‌شود.

رشید علیموف، رئیس بخش انرژی گروه صلح سبز روسیه گفته است که گروه‌های طرفدار محیط زیست از اوایل دهه ١٩٩٠ مخالف ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای شناور بودند زیرا چنین نیروگاه‌هایی دارای خطر بروز حوادث و نشت مواد رادیو اکتیو به آب دریاست. وی افزوده است که در حال حاضر، هیچگونه امکاناتی برای پاکسازی آب دریا یا یخ قطبی از آلودگی رادیو اکتیو وجود ندارد.

منبع: بی‌بی‌سی

انتهای پیام/.

احسان عسکری |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

تکیه بر توان داخلی برای خاموش کردن آتش گازهای همراه نفت

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان:

آژانس بین‌المللی انرژی:

رییس سکوی سروش بیان کرد:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز