بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 1748
تاریخ انتشار: تیر ۲, ۱۳۹۸

تابستان در حالی یکی از بهترین زمان‌ها برای چابهارگردی گردشگران به شمار می رود که با وقوع پدیده مونسون علاوه بر حاکم بودن آب و هوایی خوش در منطقه شاهد رونق گرفتن موج‌سواری در سواحل اقیانوسی آن هستیم.

به گزارش مارین‌نیوز، چابهار خوش آب و هواترین بندر جنوبی ایران است که این روزها با رخ نمایی پدیده مونسون به مکانی منحصر به فرد برای گردشگرانی تبدیل شده که از چهار گوشه ایران راهی این دیار می شوند.

این جاذبه طبیعی همه ساله در فصل تابستان از اواسط خرداد ماه و همزمان با گرما در نیم کره شمالی زمین رخ نمایی کرده و طراوت خاصی به آب و هوای گرم جنوب استان به ویژه شهرستان های چابهار، کنارک، نیکشهر و سرباز  می دهد.

با این وجود چابهار در حالی در زمره گرمترین نقطه کشور در زمستان و خنک‌ترین بندر جنوبی ایران به شمار می رود که وزش بادهای مونسون در طول تابستان همزمان با بادهای ۱۲۰ روزه سیستان در مرداد و شهریور ماه به اوج خود می رسد و این امر انگیزه وافری را در گردشگران علاقه مند سفر  به سرزمین دریا و کویر فراهم می کند چرا که این فصل از سال بهترین زمان برای موج‌سواری در سواحل اقیانوسی چابهار است.

گفته می شود مونسون در تابستان بر روی اقیانوس هند تشکیل شده که به دنبال آن بارش های شدید بر روی دریا در هندوستان و پاکستان می بارد و اثرات آن سیستان و بلوچستان به ویژه مناطق جنوبی و مرکزی این استان را فرا می گیرد؛ همچنین باعث به وجود آمدن پدیده منحصر به فرد دیگری در سواحل صخره‌ای این اقیانوس بی کران به نام آب‌فشان‌ها و موج‌فشان‌ها می شود.

آب‌فشان یکی از پدیده‌های منحصر به فرد در سواحل اقیانوسی چابهار می باشد و زمانی که موج‌ها با قدرت به سواحل صخره‌ای می‌زنند به دهانه‌ها و گودال‌های داخل صخره نفوذ می‌کنند و از دهانه‌های روی صخره‌ها با قدرت خارج می‌شوند و این پدیده شگفت‌انگیز را به‌وجود می‌آورند.

در همین راستا محمد رضا سالاری، رئیس اداره هواشناسی شهرستان چابهارافزود: ماه های تیر و مرداد فصل مونسون دریایی در بندر چابهار و دریای عمان است که سیستان و بلوچستان و بندر چابهار به دلیل همجواری با اقیانوس هند هر ساله در این دو ماه از این پدیده متاثر می شود.

به گفته وی، این شرایط در برخی از روزهای ماه های مرداد به حدی شدت می یابد که علاوه بر بنادر جنوبی استان، شهرهای مرکزی سیستان و بلوچستان نیز متاثر از این پدیده جوی می شوند چرا که جریان هوای برخاسته در روی شبه قاره هند، محیطی با فشار کم را ایجاد و این هوا را نخست منبسط و سپس سرد کرده آن گاه رطوبتی را که با خود حمل کرده را به ابر تبدیل می کند.

رئیس اداره هواشناسی شهرستان چابهار با بیان اینکه مونسون به بادهایی گفته می شود که شبیه به نسیم دریا بوده، اما سرعت وزش باد در آنها شدیدتر و هماهنگ تر است، افزود: با توجه به شرایط موجود جوی در استان به خصوص بنادر چابهار و کنارک، هموطنان در سفر به این منطقه از رفتن به دریا و شنا کردن پرهیز کنند.

لازم به ذکر است که رقابت های موج سواری انتخابی تیم ملی با عنوان «جام مکران» با حضور ورزشکاران، علاقه مندان و مسئولان محلی در ساحل روستای رمین چابهار آغاز شده و  تا ششم تیر در چابهار و کنارک ادامه خواهد داشت.

منبع: عصر هامون

همچنین بخوانید:

برگزاری جشنواره موج‌سواری در چابهار

۹ هتل در منطقه آزاد چابهار مجوز ساخت دریافت کرده‌اند

ايجاد شهر گردشگري مدرن؛ راهي براي رونق اقتصادي مکران

به جذابیت‌های گردشگری جزایر جنوب افزوده شود

توافق استانداری و سازمان بنادر بر اجرای بیش از ۱۰ طرح جامع بندری و گردشگری در هرمزگان

عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
انتهای پیام/.

سردبیر |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

در نشست معاونان گردشگری استان‌های ساحلی عنوان شد:

با حضور نمایندگان صندوق توسعه صنایع دریایی انجام شد؛

رئیس انجمن مهندسی دریایی ایران عنوان کرد:

چرایی فاقد بودن شهرهای ساحلی و بندری ایران از نمادهاي شهري فاخر و مجموعه هاي تفريحي مدرن؛

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز