بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 5238
تاریخ انتشار: آبان ۸, ۱۳۹۸

میزان زباله های پلاستیکی داخل اقیانوس ها و دریاها، یکی از معضلات جامعه بشری بوده که ذهن بسیاری را به خود درگیر کرده است. در همین راستا، شرکت اوشن کلین آپ با پروژه خود قصد دارد تا از میزان پسماند های پلاستیکی اقیانوس ها کاسته و آب های اقیانوس ها را دوباره تمیز کند.

میزان زباله های پلاستیکی داخل اقیانوس ها و دریاها، یکی از معضلات جامعه بشری بوده که ذهن بسیاری را به خود درگیر کرده است. در همین راستا، شرکت اوشن کلین آپ با پروژه خود قصد دارد تا از میزان پسماند های پلاستیکی اقیانوس ها کاسته و آب های اقیانوس ها را دوباره تمیز کند.

برای این منظور شرکت اوشن کلین آپ (Ocean Cleanup) قصد دارد تا منبع این آلودگی ها را پیدا کرده و آلاینده ها را در نطفه خفه کند. به همین دلیل این کمپانی بیش از ۴۰ هزار رودخانه که به اقیانوس ها ختم می شوند را مورد بررسی قرار داد و به این نتیجه رسید که تنها ۲۰ رودخانه مسبب آلودگی اقیانوس ها هستند و اکثر آن ها در آسیا و آفریقا قرار دارند.

با این حال در جدیدترین تحقیقات کمپانی اوشن کلین آپ، مشخص شده است که ۱۰۰۰ رودخانه بیش از ۸۰ درصد پسماند های پلاستیکی را تولید می کنند. به همین دلیل این شرکت دستگاه اینترسپتور (Interceptor) را معرفی کرده است تا بتواند از میزان این پلاستیک ها بکاهد.

بر اساس داده های این شرکت، اینترسپتور قادر است روزانه به طور متوسط ۵۰ هزار کیلوگرم پلاستیک را جمع آوری کند. در شرایط بهینه این دستگاه می تواند تا ۱۰۰ هزار کیلوگرم از پلاستیک های این رودخانه ها را به مراکز بازیافت تحویل دهد. نحوه کار دستگاه اینترسپتور نیز در نوع خود جالب است و برخلاف اسمش، تداخلی در رفت و آمد داخل این رودخانه ها ایجاد نمی کند.

این دستگاه در اصل مانند تورهای ماهیگیری عمل می کند و روی آب شناور است. البته توری های این دستگاه کل عرض رودخانه را پوشش نمی دهند و با استفاده از جریان آب، پلاستیک ها را به سمت دهانه دستگاه هدایت می کند. اینترسپتور سپس به کمک نوار نقاله، پلاستیک ها را جمع آوری می کند و آب باقی مانده را فیلتر کرده و به رودخانه باز می گرداند.

اوشن کلین آپ

همچنین در صورتی که بیش از بار پشتیبانی شده روی اینترسپتور قرار گیرد، دستگاه به کمک سنسور ها به اپراتور دستگاه اخطار می دهد تا اینترسپتور را خالی کند که دستگاه بتواند به کار خود ادامه دهد. اینترسپتور با استفاده از باتری های لیتیومی و پنل های خورشیدی نیز می تواند به صورت شبانه روزی کار کند که برای سلامت اقیانوس ها بسیار مفید است.

شرکت اوشن کلین آپ در حال حاضر ۴ دستگاه اینترسپتور را در محل های مشخصی قرار داده است که یکی از آن ها در کوالالامپور و دیگری در جاکارتا است که گفته می شود یکی از آلوده ترین رودخانه های جهان است. برای این که این دستگاه و در کل، این سیستم بتواند مفید واقع شود باید با شرکت های خصوصی و دولت ها همکاری صورت گیرد که یکی از اهداف اوشن کلین آپ نیز همین خواهد بود.

انتهای پیام/.

سید یاسین حسنی ضیابری | NEW ATLAS

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

معرفی کتاب؛

عضو هیئت مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران:

رئیس کمیته دانشجویی انجمن مهندسی دریایی عنوان کرد:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز