بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 4772
تاریخ انتشار: مهر ۱۷, ۱۳۹۸

معرفی کتاب دریایی؛

کتاب « اصول عملیات سکوهای خودبالابر (جک‌آپ) » تالیف مهندس پیام رنجبرصحرائی توسط موسسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف منتشر شد.

به گزارش مارین نیوز در معرفی این کتاب آمده است: در حفاري چاه‌های نفت یا گاز در دریا از سکوهاي شناور و یا سکوهایی که قابلیت استقرار در بستر دریا را دارند، استفاده می‌شود. سازة اصلی چنین سکویی باید قابلیت انجام همۀ فعالیت‌هاي کارگاه عملیاتی چاه نفت و گاز در خشکی را داشته باشد.

همچنین، به دلیل دوري از ساحل، خدماتی که هنگام نیاز فقط در ساحل امکان انجام آن وجود دارد، باید به صورت دائمی در روي عرشه موجود باشند. اصطلاح خودبالابر (جک‌آپ) نشان‌دهندة ساختار یک سازه با وزن چند هزار تنی و توانایی جابه جایی عمودي در حدود چند متر است که این جابه‌جایی در بالاي سطح آب صورت می‌گیرد و این اجازه را به سازه‌هایي با وزن بالغ بر ۲۰۰۰۰ تن می‌دهد تا بتواند حتی در آب‌هایی با عمق بیشتر از یکصد متر حفاري کند.

امروزه به لطف پیشرفت صنعت حفاري، برخی از سکوهاي خودبالابر می‌توانند در محیط‌هاي خشن و سخت دریایی، و با وجود موج‌هایی به ارتفاع ۲۵ متر و بادهایی با سرعت ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت و تا اعماق آب ۱۵۰ متر حفاري کنند.

مخاطبان اصلی این کتاب، شرکت‌های شاغل در بخش نفت و گاز، ناظران و مهندسان حفاری، دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته‌های انرژی‌های تجدیدپذیر، مهندسی نفت و همۀ علاقه‌مندان به صنعت فراساحلی هستند که با مطالبی همچون انواع سکوهای خودبالابر، اجزای تشکیل‌دهنده، شرایط عملیاتی، شرکت‌های سازنده و مدل‌های ارائه‌شدۀ آنها آشنا می‌شوند.

انتهای پیام/.

احسان عسکری | دانشگاه صنعتی شریف

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

معرفی کتاب؛

عضو هیئت مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران:

رئیس کمیته دانشجویی انجمن مهندسی دریایی عنوان کرد:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز