بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 3448
تاریخ انتشار: شهریور ۱۲, ۱۳۹۸

دانشمندان روبات جدیدی را ساخته‌اند که می‌تواند بهترین راه برای مطالعه آسیب‌پذیرترین موجودات اقیانوس‌ها باشد.

به گزارش این مارین‌نیوز، در مقاله جدیدی که در Science Robotics منتشر شده است، نینا سیناترا مهندس مکانیک از دانشگاه هاروارد و همکارانش یک روبات جدید با شاخه‌های انگشت مانند نرم ساخته است که می‌تواند موجودات دریایی حساسی مانندعروس دریائی را بدون آسیب رساندن به آن‌ها به دام بیندازد.

این روبات ۶ زائده انگشت مانند دارد که با ظرافت در اطراف ماهی قرار می‌گیرد؛ یک کانال هوایی هم در داخل هر انگشت قرار می‌گیرد که آن را مجبور می‌کند؛ انگشتان به سمت داخل خم شوند به علاوه پوشش سیلیکونی نرم بیرونی هر انگشت با توری از نانوالیاف پوشانده می‌شود که به هدایت آن حرکت می‌کنند.

او و همکارانش نخست این ایده را در آزمایشگاه خود روی چتر دریایی مصنوعی آزمایش کردند که آیا انگشتان طراحی‌شده برای آن می‌توانند بدون آسیب رساندن به موجودات حساس آن‌ها را شکار کنند یا خیر.

چگونگی افزایش کارایی روبات‌های دریایی 

سیناترا و همکارانش سپس این روبات را به آزمایشگاه آکواریوم نیوانگلند در بوستون بردند تا نمونه چهارانگشتی آن را روی سه گونه معمولی عروس دریایی آزمایش کنند، بنابراین دانشمندان دو انگشت اضافی را در قسمت بالا و پایین کف دست اضافه کردند تا کارائی روبات را افزایش دهند.

برای جلوگیری از آسیب‌زدن به موجود در هنگام شکار، روبات باید فشار مناسبی را اعمال کند و فشار یک کیلوپاسکال یا بیشتر می‌تواندعروس‌های دریایی آسیب‌پذیر را از بین ببرد؛ بنابراین در طول آزمایشات، روبات با فشار متوسط بسیار کمتر از حد مجاز یعنی تقریباً ۰/۰۵ کیلوپاسکال عمل می‌کند.

این تیم همچنین دوام ربات را هم مورد بررسی قرار دادند و مشاهده کردند انگشتان این روبات برای به دام انداختن ۱۰۰ چتر دریایی کارائی دارد.

در آینده، زیست شناسان دریایی می‌توانند از این فناوری به عنوان ابزار نمونه‌گیری نهایی برای موجودات دریایی حساس استفاده کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/.

احسان عسکری |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

معرفی کتاب؛

عضو هیئت مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران:

رئیس کمیته دانشجویی انجمن مهندسی دریایی عنوان کرد:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز