بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 1351
تاریخ انتشار: خرداد ۱۱, ۱۳۹۸

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در پی آن است تا از لشکری از ماهی‌های جاسوس برای نظارت بر اعماق دریا و شناسایی عبور و مرور کشتی‌ها و پهپادهای زیردریایی مشکوک اسفاده کند.

آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفتهٔ دفاعی آمریکا موسوم به دارپا (DARPA) به گزارش مارین‌نیوز، مدعی است که با به خدمت گرفتن قابلیت موجودات دریایی در حس کردن جزئی ترین ناآرامی‌ها در محیط پیرامون خود، قادر به کشف حتی کوچک‌ترین پهپادهای زیردریایی دشمن خواهد بود.

در میان سربازان دریایی (!) که برای این پروژه انتخاب شده‌اند می‌توان به جالوت هامور اقیانوس اطلس (goliath grouper)، خرچنگ میگو (snapping shrimp) و موجودات ریزتری چون پلانکتون زیست‌تابی و دیگر میکروارگانیسم‌ها اشاره کرد.

بنابر پیش‌بینی‌های دارپا، این شبکه نظارتی زنده با استفاده از رشته‌ای از حسگرهای زیرآب که ماهی و دیگر ارگانیسم‌ها را زیرذره بین دارند، کار خواهد کرد.

در همان حال که سخت‌افزارهایی چون میکروفون، ردیاب آوایی (سونار) و ویدئو، علائم دریافتی از موجودات دریایی را می‌خوانند، نرم افزار به کار رفته محرک‌های دریافتی را تفسیر کرده و تعیین می‌کند که آیا این محرک‌ها در نتیجه عبور کشتی‌ها یا دیگر ناآرامی‌های محیطی مهم ایجاد شده‌اند یا نه.

هرچند این طرح در تئوری نسبتاً ساده به نظر می‌رسد و برنامه آن است که موجودات دریایی را تحت نظر گرفته و کنش‌های آنها را به یک اپراتور منتقل کند اما به گفته کارشناسان، عملی کردن چنین طرحی با چندین مانع جدی روبه‌رو خواهد شد.

تاکنون پنج شرکت مبلغی بیش از ۴۵ میلیون دلار را برای به ثمر رساندن این طرح با توسل به روش‌های منحصر به فرد خود، دریافت کرده‌اند.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/.

سردبیر |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

معرفی کتاب؛

عضو هیئت مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران:

رئیس کمیته دانشجویی انجمن مهندسی دریایی عنوان کرد:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز