بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 944
تاریخ انتشار: اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸

مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه شکار غیرمجاز کوسه‌ها باعث شده ذخایر این نوع از ماهیان با مشکل مواجه شود، گفت: قاچاق کوسه‌ با نازل‌ترین قیمت انجام می‌شود و بازار هدف این کوسه‌ماهی‌ها نیز عمدتا کشور چین است.

به گزارش مارین‌نیوز، داوود میرشکار مدیر کل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست  درباره شکار کوسه در سواحل دریای عمان و خلیج‌فارس گفت: بخشی از کوسه‌هایی که شکار می‌شوند به دلیل صیدهای ضمنی است، یعنی به عنوان هدف صید نمی‌شوند، بلکه در کنار صیدهای دیگر در تور گرفتار می‌شوند و در بازار به فروش می‌رسند.

وی ادامه داد: درباره صیدهای ضمنی کاری نمی‌توانیم انجام دهیم، چراکه این صیدها ناخواسته وارد تور شده و گرفتار می‌شوند. سازمان شیلات ایران باید با آموزش‌هایی که به صیادان ارائه می‌دهد و همچنین ابزاری که در اختیار آنها قرار می‌دهد، این صیدهای ضمنی را سال به سال کاهش دهد.

مدیر کل دفتر زیست‌بوم‌های دریایی خاطرنشان کرد: نوع دیگر از صید کوسه نیز وجود دارد که به صورت غیرمسئولانه و غیرمجاز است، بطوری که در بسیاری از رستوران‌های استان هرمزگان و جزایر آن سرو می‌شود و بازار خاصی برای آن ایجاد شده است، لذا این باعث شده که متاسفانه صید غیرمسئولانه و غیرمجازی از کوسه‌ها داشته باشیم، تا جایی که این مسئله باعث شده، سایز کوسه‌هایی که در تور گرفتار می‌شوند، سال به سال به دلیل فشار صید کوچکتر  شود.

میرشکار با تاکید براینکه صید غیرمجاز کوسه‌ماهیان باعث شده ذخایر این نوع از ماهیان با مشکل مواجه شود، تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط‌زیست متاسفانه تا به امروز علیرغم اینکه در جلسات متعدد با دستگاه‌های هماهنگ کننده موضوع را مطرح کرده و از طرفی به سازمان استخدامی کشور ایجاد یگان دریایی محیط‌زیست نیز ابلاغ شده است، اما متاسفانه هنوز این اتفاق نیفتاده است. البته یکی از دلایلش این است که اعتبار بسیار زیادی را نیاز دارد.

وی با  اشاره به اینکه احکام جرائم صید کوسه به روزرسانی شده است، ادامه داد: در حال حاضر مسئولیت برخورد با این تخلفات با یگان حفاظت از شیلات و یگان حفاظت از محیط زیست است، از همین‌رو چنانچه همکاران ما در یگان حفاظت محیط‌زیست با اینگونه تخلفات برخورد کنند، سریعا نسبت به دستگیری اقدام می‌کنند. شکارچیان نیز باید برای شکار کوسه کولی‌گرگ مبلغ ۳۰ میلیون تومان و برای شکار سایر کوسه‌ها مبلغ سه میلیون تومان جریمه بپردازند و بعد از انتقال پرونده به مراجع قضایی این جریمه از آنها اخذ خواهد شد.

مدیرکل دفتر زیست‌بوم‌های دریایی درباره قاچاق کوسه به خارج از کشور گفت: معمولا بخشی از کوسه‌های شکار شده مانند باله کوسه‌ها به دیگر کشورها صادر می‌شود، اما متاسفانه به دلیل اینکه ما عمل‌آوری کوسه‌ها را در داخل کشور نداریم، قاچاق کوسه‌ با نازلترین قیمت انجام می‌شود و بازار هدف این کوسه‌ماهی‌ها نیز عمدتا کشور چین است، البته برخی تجار نیز در امارات خریدار کوسه‌ماهی‌ها هستند.

میرشکار تاکید کرد: این صیادان به صورت غیرمجاز وارد دریا می‌شوند و حتی شناورهای آنها نیز ثبت نشده است و از همین‌رو هیچ گونه نظارتی بر آنها صورت نمی‌گیرد. البته احکام در نظر گرفته شده بازدارنده است، اما متاسفانه نظارت کاملی بر صیادان وجود ندارد.

منبع: همشهری آنلاین

انتهای پیام/.

سردبیر |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

توسط پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی صورت خواهد پذیرفت؛

عضو هیات‌مدیره منطقه آزاد قشم در میزگرد توسعه و پیشرفت دریایی عنوان کرد:

رئیس سازمان شیلات ایران:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز