بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 707
تاریخ انتشار: اردیبهشت ۴, ۱۳۹۸

محققان دانشگاه نیویورک با ردگیری مسیر مهاجرت لاک‌پشت‌های غول‌پیکر جزایر استوایی گالاپاگوس واقع در اقیانوس آرام در طول چند سال دریافتند زمان مهاجرت این لاک‌پشت‌ها با شرایط آب و هوای محلی ارتباط چندانی ندارد.

به گزارش مارین‌نیوز، لاک‌پشت‌های غول‌پیکر جزایر گالاپاگوس فصل خشک را در دامنه های آتشفشانی به سر می‌برند که ابرهای سبک آب لازم برای رشد گیاهان را فراهم می‌کند. این لاک‌پشت‌ها در فصل بارانی به سرزمین‌های پست و سرسبز مهاجرت می‌کنند. محققان پیش از انجام این بررسی‌ها انتظار داشتند زمان مهاجرت لاک‌پشت‌ها در اثر تغییرات آب و هوایی دستخوش تغییر شده باشد، اما چنین نبود. 
بسیاری از جانوران از جمله سم‌داران قادرند شرایط آب و هوایی را ردگیری کرده و بر اساس آن زمان مهاجرت خود را تنظیم کنند. محققان با مطالعه زمان مهاجرت لاک‌پشت‌ها تلاش کردند تا بفهمند آیا این جانوران نیز زمان مهاجرت خود را با تغییرات آب و هوایی تنظیم می‌کنند یا خیر و اگر چنین است از چه معیارهایی برای زمان‌بندی بهره می‌برند. همچنین محققان تلاش کردند تا پیامدهای ژنتیکی زمان‌بندی نامناسب برای مهاجرت را بر لاک‌پشت‌ها شناسایی کنند. 
در این تحقیقات مشخص شد زمان مهاجرت لاک‌پشت‌ها ارتباط ضعیفی با میزان مه، باران و دمای هوا دارد و افزایش طول دوره خشکسالی انگیزه‌ای برای مهاجرت زودهنگام لاک‌پشت‌ها به سرزمین‌های مرتفع محسوب نمی‌شود. زمان مهاجرت این جانوران در طول سال‌های مختلف دستخوش تغییرات قابل توجهی می‌شود و گاهی تا دوماه جا به جا می‌شود. 
این تحقیقات نشان می‌دهد مهاجرت لاک‌پشت‌ها صرفا برای بهره‌مندی از فرصت‌های تغذیه‌ای انجام نمی‌شود. این لاک‌پشت‌ها با تغذیه از گیاهان و انتقال دانه‌ها نقش مهمی در اکوسیستم جزایر گالاپاگوس بر عهده دارند و عدم انطباق زمان مهاجرت آن‌ها با تغییرات آب و هوایی می‌تواند پیامدهای نامطلوبی بر اکوسیستم منطقه داشته باشد. 
محققان در تلاشند تا دلایل اصلی تغییر زمان مهاجرت لاک‌پشت‌ها را شناسایی کنند. 

منبع: آفتاب

انتهای پیام/.

احسان عسکری |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

توسط پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی صورت خواهد پذیرفت؛

عضو هیات‌مدیره منطقه آزاد قشم در میزگرد توسعه و پیشرفت دریایی عنوان کرد:

رئیس سازمان شیلات ایران:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز