بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 5752
تاریخ انتشار: بهمن ۱۲, ۱۳۹۸

محققان مؤسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) و دانشگاه استنفورد وسیله الکترونیکی کوچکی ساخته اند که سرعت شنا کردن عروس دریایی را افزایش می دهد. آنها امیدوارند با این کار عروس های دریایی را به کاوشگر تبدیل کرده و با هزینه ای بسیار کمتر اعماق اقیانوس ها را مطالعه کنند.

به گزارش مارین‌نیوز، وسیله مورد بحث حدوداً دو سانتی متر قطر داشته و به کمک یک قطعه چوبی به عروس دریایی وصل می شود. این وسیله پالس های الکتریکی را با سرعت سه برابر بیشتر به بدن جاندار ارسال کرده و آن را وادار می کند تا سه برابر سریع تر (حدوداً شش سانتی متر در ثانیه) شنا کند.

نکته جالب اینکه عروس دریایی استفاده شده در این آزمایش تنها دو برابر انرژی صرف کرد؛ این موضوع نشان می دهد دستگاه یاد شده علاوه بر افزایش سرعت شنا کردن، کارایی این جاندار را نیز بالا می برد.

محققان حین آزمایش با دقت عروس دریایی را تحت نظر گرفتند تا آسیبی به آن وارد نشود. عروس دریایی مغز و گیرنده درد ندارد، ولی در مواقع استرس زا ماده مخاطی ترشح می کند. در این آزمایش هیچ کدام از عروس های دریایی مخاط تولید نکردند و پس از جداسازی وسیله الکترونیکی مطابق معمول شنا کردند.

دانشمندان سرعت شنا کردن عروس دریایی را افزایش دادند
اجزای تشکیل دهنده پروتز الکترونیکی و نمونه تکمیل شده. (i) قطعه پلاستیکی و چوبی (ii) چوب‌پنبه و قطعه ای از فولاد ضد زنگ برای شناورسازی (iii) ریزپردازنده (iv) باتری (v) دو الکترود با لامپ LED.

محققان قصد دارند علاوه بر افزایش سرعت عروس دریایی حرکت های آن را نیز کنترل کرده و از این جاندار برای مطالعه اعماق دریا استفاده کنند. به گفته آنها عروس دریایی با این پروتز هزار برابر نسبت به ربات های شناگر کارآمدتر است و به وفور در دریاها یافت می شود. همچنین به منبع انرژی نیاز نداشته و قابلیت شنا کردن به گودال های بستر اقیانوس ها را دارد.

«John Dabiri» یکی از محققان مؤسسه فناوری کالیفرنیا با اشاره به اینکه تنها ۵ تا ۱۰ درصد از حجم اقیانوس ها مطالعه شده اند، می گوید به کمک عروس های دریایی و نصب سنسور روی آنها می توان دما، شوری آب، سطح اکسیژن و موارد دیگر را اندازه گرفت. محققان قصد دارند شبکه ای از عروس های دریایی ایجاد کرده و دریاها را با هزینه ای بسیار کمتر مطالعه کنند.

انتهای پیام/.

سردبیر | دیجایتو

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

معرفی کتاب؛

توسط پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی صورت خواهد پذیرفت؛

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز