بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 4725
تاریخ انتشار: مهر ۱۴, ۱۳۹۸

سلسله نشست‌های سازمان محیط زیست با سمن‌ها؛

پنجمین نشست از سلسله نشست های تخصصی سازمان حفاظت محیط زیست با سمن های محیط زیستی، در حوزه معاونت محیط زیست دریایی و تالاب ها با موضوع وضعیت محیط زیست دریایی و تالاب ها برگزار شد.

به گزارش مارین‌نیوز، پنجمین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی سازمان حفاظت محیط زیست با سمن های محیط زیستی، در حوزه معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌ها با موضوع وضعیت محیط زیست دریایی و تالاب‌ها و تدوین برنامه‌های مدیریت مشارکتی در حفاظت از محیط زیست دریایی و تالاب‌های کشور باحضور مدیران کل معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌ها و سرپرست مدیریت اقتصاد و فناوری محیط زیست و مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی و مسئولیت اجتماعی در محل سالن سرو سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

طبق این گزارش، در ابتدای نشست، مجید فداکار مدیرکل دفتر سواحل، از اقدامات این دفتر توضیحاتی را ارائه داد و گفت: ما حدود ۶ هزار کیلومتر نوار ساحلی داریم که ۹۰۰ کیلومتر آن در شمال ایران و مابقی آن در جنوب کشور است و چهلمین کشوری هستیم که طول خط ساحلی داریم و از لحاظ اکو سیستمی هم متفاوت هست.

تاثیر جنگل‌های حرا بر کاهش کربن آبی

بدترین نوع آلودگی‌های دریایی، آلودگی‌های نفتی است

در ادامه این نشست، الماسی – مدیر کل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی های دریایی به بیان اقدامات این دفتر پرداخت و گفت: بدترین آلودگی‌های دریایی، آلودگی‌های نفتی است که باعث شده ما همواره با این نوع آلودگی و دیگر آلودگی‌ها مواجه باشیم.

 بدترین نوع آلودگی‌های دریایی، آلودگی‌های نفتی است

وی در خصوص اینکه برخی زیرساخت‌ها وجود دارد که باعث می‌شود مشارکت عملیاتی شود، گفت: یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باید وجود داشته باشد ساختار مشارکت است که بتوانیم فعالیت ها را به آنها واگذار کنیم و دیگر موضوع جایگاه تشکل‌ها در نظام برنامه ریزی و تصمیم گیری است. دفتر بررسی و مقابله با آلودگی های دریایی، سابقه فعالیت مشترک محدودی با سمن ها دارد و این جلسه یک شروع بسیار خوب است.

برنامه ریزی های حوزه محیط زیست بلند مدت باشد

سپس مسعود باقرزاده کریمی – مدیر کل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها گفت: حفاظت از تالاب ها از ۱۵ سال پیش آغاز شده است، با پیگیری دولت، سمن ها و مردم، این امر رشد خوبی پیدا کرده است و با استفاده از این ظرفیت‌ها بسیاری از مشکلات مرتفع می‌شود.

وی در خصوص ساختار ستاد حفاظت از تالاب‌های کشور گفت: در ساختار این ستاد تلاش شده است تا افراد متخصص غیر دولتی نیز حضور داشته باشند و اکنون نماینده سمن‌های محیط زیستی عضو ستاد است.

تالاب گردشگری گمیشان در استان گلستان

باقرزاده کریمی از سمن‌ها خواست تا اهداف بلند مدت خود را دنبال کنند و به آنها گفت: چند سال قبل در ژاپن با نماینده یکی از سمن های محیط زیستی ملاقات داشتم و دفترچه‌ای را به من دادند که برنامه‌ای ۱۰۰ ساله را دنبال می‌کرد اما متاسفانه در دولت‌های ما، نهایت زمانی که برنامه ریزی انجام می‌شود ۱۰ ساله است، اما در محیط زیست این برنامه ها کوتاه مدت است، زیرا وقتی که ۴۰ سال زمان می‌برد تا دریاچه ارومیه خشک شود حداقل ۵۰ سال احیاء آن به طول می انجامد.

نجات فک خزری، نمونه‌ای از مشارکت سمن‌ها

در ادامه این نشست، داوود میرشکار – مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم ها و سواحل دریایی با برشمردن ویژگی های سمن ها گفت: برجسته ترین ویژگی سمن ها مسئولیت اجتماعی و حس مسئولیت پذیری آنها هست که در بیشتر اوقات یاری‌گر ما هستند، اما با این حال برخی از آنها با هم موازی کاری می‌کنند.

میرشکار در ادامه به تدوین برنامه های زیست بوم‌های ساحلی پرداخت و گفت: پایه اصلی این برنامه ها سمن ها هستند و از آنها می‌خواهیم خودشان هم کار ها را در دست بگیرند. یکی از نمونه های مشارکت سمن ها، نجات فک خزری است که حفاظت آن در ایران، روسیه و قزاقستان توسط سمن ها انجام شده و تلاش می کنند تا دولت ها را متقاعد کنند که جلوی شکار این گونه ارزشمند را بگیرند.

نجات فک خزری، نمونه‌ای از مشارکت سمن‌ها

میرشکار، نمونه‌ای دیگر از مشارکت سمن ها را عنوان کرد و گفت: در عمان و خلیج‌فارس هم سمن هایی فعال هستند که برای دلفین‌ها برنامه حمایتی اجرا می کنند، ما از سمن ها می‌خواهیم تا مطالبات مردم را بیان کنند و در جهت حفظ این زیستگاه های ارزشمند گام بردارند.

به گزارش مارین‌نیوز، در این نشست تعاملی، گزارش کلی از سوی مدیران حوزه معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست از وضعیت محیط زیست دریایی و تالاب‌های کشور ارائه شد و همچنین نمایندگان سمن‌های حاضر در نشست در خصوص تدوین ساختار مشارکت آگاهانه در برنامه‌های حفاظت از محیط زیست دریایی و تالاب‌های کشور نظرات خود را ارئه دادند و مصوب شد نشست‌های آتی به صورت کارگروه‌های تخصصی در دو حوزه دریایی و تالاب‌ها، برگزار شود.

انتهای پیام/.

احسان عسکری | پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

توسط پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی صورت خواهد پذیرفت؛

عضو هیات‌مدیره منطقه آزاد قشم در میزگرد توسعه و پیشرفت دریایی عنوان کرد:

رئیس سازمان شیلات ایران:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز