بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 3038
تاریخ انتشار: شهریور ۱, ۱۳۹۸

دانشمندان ثابت کردند بر خلاف یک نظریه رایج، دمای اقیانوس­‌های اولیه در میلیاردها سال پیش، بالاتر از میزان دمای امروزی آن‌ها نبوده است.

 به گزارش این مارین‌نیوز، این یافته ها ممکن است سر نخ هایی از شرایط تکامل حیات اولیه تا اطلاعاتی درباره تاریخ زمین شناختی ساختار شیمیایی آب دریا را در اختیار دانشمندان بگذارد.

برخی از زمین شناسان فکر می کنند نخستین اقیانوس بسیار گرم بوده است (حدود ۷۰ درجه سانتی گراد)، در حالی که دیگران معتقدند دمای آن شبیه به دمای کنونی اقیانوس ها یعنی حدود ۱۵ درجه سانتی گراد بوده است.

هر دو گروه بر تغییرات در ساختار ایزوتوپ اکسیژن در مواد معدنی شکل گرفته در آب دریا (مثلا آنچه در مواد معدنی کربناته در سنگ های آهکی) تکیه می کنند اما دو نتیجه کاملا مختلف گرفته اند.

دشوار است که مشخص کنیم آیا روند ترکیب ایزوتوپ به خاطر خنک شدن آب دریا بوده یا یک تغییر واقعی در ساختار ایزوتوپی آب.

این تیم تحقیقاتی شکست ایزوتوپ اکسیژن ناشی از تغییرات دمایی بین اکسیدهای آهن و محلول های آبی را اندازه گیری کردند و وضعیت ایزوتوپ اکسیژن در اکسیدهای آهن دریایی طی دو میلیارد سال گذشته را ثبت کردند.

این محققان بدین منظور، روی دانه های کروی کلسیمی ریز(موسوم به اوید) که از  لایه های هم مرکز اکسیدهای آهن باستانی تشکیل شده بود مطالعه کردند.آنها برای اندازه گیری ضرایب ایزوتوپ اکسیژن در نمونه های ریز اکسید آهن،  پایگاه داده ای از ترکیبات ایزوتوپی در اویدهای مختلف به وجود آوردند.

این اویدها از چندین نقطه مختلف در جهان گردآوری شدند که نشان دهنده دوره های زمین شناختی مختلف هستند و قدیمی ترین آنها حدود ۲ میلیارد سال قدمت داشت. یافته ها نشان داد که تغییر در ساختار ایزوتوپ آب و نه خنک شدن آن، علت روند زمین شناختی مشاهده شده بود.

 محققان این پایگاه داده را نوعی کپسول زمان اقیانوسی توصیف کرده و امیدوارند بتوانند از آن برای ایجاد نوعی تصویر ایزوتوپی از آغازین روزهای شکل گیری اقیانوس و همچنین مطالعه تغییراتی که از آن زمان تا کنون در اقیانوس ها اتفاق افتاده استفاده کنند.

منبع: سیناپرس

انتهای پیام/.

سردبیر |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

توسط پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی صورت خواهد پذیرفت؛

عضو هیات‌مدیره منطقه آزاد قشم در میزگرد توسعه و پیشرفت دریایی عنوان کرد:

رئیس سازمان شیلات ایران:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز