بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 2742
تاریخ انتشار: مرداد ۲۵, ۱۳۹۸

معاون رئیس جمهور با اشاره به تداوم آلودگی‌های انسانی در دریای خزر، گفت: نفس‌های دریای خزر به شماره افتاد.

عیسی کلانتری امروز در همایش روز ملی دریای خزر اظهار داشت: امروز اگر حال دریای خزر خوب نیست مقصر آن همین کشورهای حاشیه خزر هستند.

وی افزود: تغییر اقلیم کمترین ضربه را به دریای خزر وارد کرده و کمترین تغییر حوزه خزر در اقلیم بوده است. بدون توجه به اصول و حفظ محیط زیست نمی‌توان از کسی گلایه کرد و باید از خودمان و عملکردمان گله داشته باشیم.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: زمانی که از صد سال پیش آلودگی‌های مختلف در حاشیه دریای خزر ایجاد می‌کنیم بدون تردید حال و هوای دریای خزر این‌گونه می‌شود.

وی بیان کرد: عدم توجه به مسائل زیست محیطی سبب نابودی خزر می‌شود و اگر کشورهای حاشیه خزر پا به کار باشند وضعیت این دریا تا ده سل آینده متحول و شرایط بهتری پیدا می‌کند.

وی بیان کرد: وقتی با انتقال آلودگی‌های انسانی و سموم کشاورزی و پسماندها دریای خزر را آلوده کنیم دیگر این کنوانسیون‌ها و همایش‌ها هیچ اثری ندارد. اراده سیاسی برای رفع آلودگی های دریای خزر وجود ندارد و همه باید در هر جایگاهی برای رفع مشکل کنونی خزر گام بردارند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دریای خزر یک دریاچه بسته بوده و کشورهای حاشیه خزر باید مجدانه و بدون تعارف برای رفع مشکل آن تلاش کنند.

وی بیان کرد: اگر همه کشورهای حاشیه دریای خزر دست در دست یکدیگر بگذارند و تلاش کنند در طول ۱۰ سال آینده این دریا به یکی از دریاهای پاک جهان تبدیل می‌شود. دریای خزر حدود هشت میلیون سال پیش از دریای سیا جدا شده و امروز تماما” متعلق ما نیست و باید سالم به نسل های آینده تحویل داده شود.

کلانتری گفت: صید بیش از حد و رقابت در صید بیش از حد سبب شد تا وجود دریای خزر دچار مخاطره شود و به سختی نفس بکشد و ادامه این روند تا ده سال آینده نفس‌های دریای خزر به شماره می افتد.

وی بیان کرد: به مسائل دریای خزر باید به صورت جدی و به دور از احساسات برخورد شود و دولت یک و سه میلیارد دلار برای پسماندها در نظر گرفت اما در مجلس تصویب نشد و امسال هزار میلیارد برای مدیریت پسماند خزر در بودجه لحاظ شده است.

معاون رئیس جمهور افزود: نگرانی ما از تغییر اقلیم در دریای خزر نیست بلکه نگرانی ما مخاطرات بهداشتی است که خطر را تهدید می‌کند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/.

سردبیر |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

توسط پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی صورت خواهد پذیرفت؛

عضو هیات‌مدیره منطقه آزاد قشم در میزگرد توسعه و پیشرفت دریایی عنوان کرد:

رئیس سازمان شیلات ایران:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز