بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 1551
تاریخ انتشار: مرداد ۳۱, ۱۳۹۸

کشورمان بر اساس آمارهای جهانی در جایگاه معتبر و بالایی از لحاظ تولید و پرورش ماهی قرار دارد و در تایید آمارهای جهانی وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرده که تولید محصولات شیلات با رشد ۴۰ برابری از ۳۰ هزار تن اوایل انقلاب به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسیده است.

به گزارش این مارین‌نیوز، کشورمان در حوزه آبزی پروری و شیلات بر اساس آمار سال ۲۰۱۵ فائو در تولیدات شیلاتی در رتبه ۲۷ جهان، در تولید آبزی‌پروری رتبه ۱۹، در بخش صید رتبه ۲۹ و در تجارت آبزیان به لحاظ مقدار و ارزش رتبه ۷۱ جهانی را کسب کرده است.

بنابراین گزارش، طی سال گذشته نیز یک میلیون و ۱۷۰ هزار تن انواع محصولات شیلاتی در کشور تولید شد که ارزش صادراتی آن ۵۰۷ میلیون دلار بود و در حال حاضر ایران به بیش از ۴۰ کشور دنیا محصولات کشاورزی و شیلات خود را صادر می کند. محصولات شیلات ایران اکنون به ژاپن، کره جنوبی، بریتانیا و فرانسه و دیگر کشورها صادر می شود.

این گزارش می افزاید: ۱.۲ میلیون تن انواع آبزیان دریایی و پرورشی در کشور تولید می شود و از این میزان تولید، حدود ۳۵۰ هزار تن آبزی در کشور فرآوری می شود. از ۳۵۰ هزار تن آبزی فرآوری شده ۱۸۰ تا ۱۹۰ هزار تن فقط مربوط به تن ماهیان صنعتی است که در صنایع کنسرو استفاده می شود، بخشی مربوط به ماهیان ریز شمال و جنوب کشور مانند کیلکا و ساردین است که قسمتی از آن به صورت کنسرو در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد و سایر آن هم به صورت ساده، خشک شده و یا برای تولید پودر ماهی استفاده می شود.

حالا در تازه ترین آمار از میزان تولیدات کشورمان در حوزه شیلات بنا به گفته وزیر جهاد کشاورزی تولید محصولات شیلات با رشد ۴۰ برابری از ۳۰ هزار تن اوایل انقلاب به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسیده است.

«محمود حجتی» این مطب را در حاشیه تجدید میثاق کارکنان وزارت جهاد کشاورزی با آرمان‌ها امام راحل بیان کرده و روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از وی آورده است: «ابتدای انقلاب تولید شیلات کشور در حدود ۳۰ هزار تن در سال بود، اما اکنون شاهد تولید یک میلیون ۲۰۰ هزار تن شیلات در سال هستیم. تمامی محصولات تولیدی کشاورزی در ابتدای انقلاب سالیانه در حدود ۴۰ میلیون تن بود که این عدد با رشد ۳ برابری در پایان سال زراعی ۹۷ به عدد ۱۲۲ میلیون تن رسید

یادآور می شود: تولید ماهی بعد از انقلاب ۱۱ برابر افزایش یافته است. در سال ۵۷ سرانه مصرف ماهی در کشور یک کیلو بود که اکنون به ۱۱ کیلو رسیده است، و این رقم در گیلان ۱۶ کیلو است این در حالی است که این آمار در میانگین مصرف سرانه ماهی در دنیا ۲۱ کیلو است. قبل و اوایل انقلاب حدود ۶ میلیون تن ماهی در دریا رهاسازی می‌شد که اکنون به ۱۵۰ میلیون تن رسیده است.

منبع: شبستان

انتهای پیام/.

سردبیر |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

توسط پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی صورت خواهد پذیرفت؛

عضو هیات‌مدیره منطقه آزاد قشم در میزگرد توسعه و پیشرفت دریایی عنوان کرد:

رئیس سازمان شیلات ایران:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز