بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 314
تاریخ انتشار: مرداد ۲۷, ۱۳۹۸

رئیس سازمان صنایع دریایی عنوان کرد: در همه کشورها کشتی‌سازی با فاینانس و حمایت بانک‎ها انجام می‌شود و درصد سود آن تسهیلات به ۵ درصد هم نمی‌رسد زیرا در کشتی‎‌سازی حداکثر حاشیه سود ۱۲ درصد است.

به گزارش این مارین‌نیوز، رئیس سازمان صنایع دریایی در گفت‌وگو با “نشریه مهندسی دریا” با بیان اینکه قانون توسعه و حمایت از صنایع دریایی به دلیل عدم همکاری و حمایت بانک‌های عامل آنطور که باید و شاید موفق نبوده است عنوان کرد: اعتباری حدود ۸۰ میلیارد تومان تا ۲ سال گذشته در بانک‎های عامل ذخیره شد اما بانک‎ها به انحای مختلف روند بررسی صلاحیت و اهلیت متقاضی ساخت شناور را به اندازه‎ای طولانی کردند که تقریبا در زمینه ساخت از هیچ پروژه‎ای حمایت نشد بلکه بیشترین تسهیلاتی که در قالب این قانون پرداخت شد ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان آن هم به منظور تعمیرات بود.

امیر دریادار مهندس امیر رستگاری با اشاره به سابقه عضویت چند ساله خود در صندوق شورای عالی صنایع دریایی اظهار کرد: در آن زمان شاهد بودم که روند بررسی اهلیت متقاضی و تشکیل پرونده در صندوق نهایتا ۲ ماه زمان می‌برد اما باوجود جلسات متعددی که با بانک‌های عامل برگزار و از آنها درخواست شده بود که در کار خود تسریع کنند زمانی که پرونده‌ها به ایستگاه بانک‎ها می‌رسید در پیج و خم بانک‎ها و دست‌اندازهای مختلف می‌افتاد که خروج از این راه به سختی ممکن بود. بنابراین عدم همراهی بانک‌ها موجب شد تا این قانون به خوبی اجرا نشود و فقط کمک‌هزینه‌ای باشد برای مالکان شناورها که تعمیرات نیاز داشتند زیرا بانک‎ها به این موضوع واقف بودند که پروسه تعمیر یک شناور نهایتا ۶ ماه زمان می‌برد و چون شناور به‌زودی به مدار فعالیت باز‌می‌گردد مالک می‌تواند تا یکسال تعهد خود را پرداخت کند. به بیان دیگر در پرونده تعمیرات بانک‌ها به بازگشت سرمایه اعتماد داشتند بنابراین همکاری می‌کردند.

وی اضافه کرد: بر این اساس؛ در حوزه ساخت تقریبا از ۱۰۰ پرونده حتی ۱۰ پرونده هم موفق به دریافت تسهیلات نشد و آن پرونده‎هایی موفق شدند شناورهای خاص و کوچک بودند. البته در آخرین گام، قرار بر آن شد که صندوق توسعه صنایع دریایی با بانک‎های عامل جلسه بگذارد و آنها را قانع کند که یا مسیر اعطای تسهیلات را هموار کنند یا اینکه صندوق اعتبار خود را از بانک‎های عامل خارج می‎کند و به بانک‎های دیگر می‌سپارد.

رستگاری با تأکید بر اینکه شورای عالی صنایع دریایی به طور جدی موضوع را بررسی کند تصریح کرد: همراستا با این شورا، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی هم الزاماتی را برای بانک‌ها تعیین کنند که سیر اخذ صلاحیت و اهلیت متقاضی شناور کوتاه شود. در غیر این صورت تداوم روند فعلی موجب ناکامی قانون توسعه و حمایت از صنایع دریایی در پیشرفت صنایع می‎شود.

با روند کنونی افق روشن و خوبی برای صنایع دریایی در کشور متصور نیستم

رئیس سازمان صنایع دریایی با بیان اینکه اگر با همین روند پیش رویم من افق روشن و خوبی برای صنایع دریایی در کشور متصور نیستم خاطرنشان کرد: در همه کشورها کشتی‌سازی با فاینانس و حمایت بانک‎ها انجام می‌شود و درصد سود آن تسهیلات به ۵ درصد هم نمی‌رسد زیرا در کشتی‎‌سازی حداکثر حاشیه سود ۱۲ درصد است. این در حالی است که در کشور ما نه تنها فاینانس وجود ندارد بلکه زمانی هم که پول را به متقاضی می‎دهیم سود ۱۲ تا ۱۴ درصد برای آن تعیین می‌کنیم که سود بالایی است. بنابراین تا زمانی که عدم همراهی بانک‌ها و سود بالا بر تصمیم‌گیری در نظام بانکی ما حاکم است نمی‌توانیم در حوزه صنعت موفق باشیم. زیرا سودی که بانک‎ها برای سپرده به مردم عادی پرداخت می‎کند حدود ۲۳ درصد است و طبیعی است که از صنعتگر ۲۷ درصد سود مطالبه کند.

امیر دریادار رستگاری رئیس سازمان صنایع دریایی

رستگاری در پایان ابراز کرد: متاسفانه باید گفته شود که در این شرایط اقتصادی نظام بانکی کشور ما کاملا مقابل صنعت تمام‌قد ایستاده است و نه تنها هیچ کمکی نمی‎کند بلکه به واسطه سود بالایی که می‎گیرد صنعتگر و سرمایه‌گذار را دچار مشکل می‎کند. در جایی هم که دولت مانند همان قانون توسعه و حمایت از صنایع دریایی کمک کرده و صندوق توسعه صنایع دریایی اعتبار اختصاص داده است تفکر بانک‌ها موجب شده است که به سمت پروژه‎های زودبازده و سودده حرکت کنند و نگاه سرمایه‎گذاری ۴ ساله نداشته باشند. این نگرش، آفتی است که به جان صنعت افتاده است و تا زمانی که دستورالعملی صادر شود که بانک‎ها از خود اعتباری نگذارند این آفت از بین نمی‎رود.

انتهای پیام/.

سردبیر |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

در بازدید مدیر عامل صندوق صنایع دریایی از گروه صنایع شهید توحیدی عنوان شد:

با حضور وزیر دفاع و فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام شد؛

امیر دریادار رستگاری در مراسم تحویلدهی شناورهای تندرو هجومی و رزمی به نیروی دریایی سپاه:

فرمانده کل سپاه در مراسم الحاق شناورهای هجومی ساخت سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع:

وزیر دفاع در مراسم تحویل دهی شناورهای تندروی هجومی رزمی به سپاه پاسداران؛

دریادار رستگاری:

در یادداشتی بررسی می شود:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز