بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 1752
تاریخ انتشار: تیر ۲, ۱۳۹۸

مراسم روز جهانی هیدروگرافی ۴ تیرماه به میزبانی سازمان بنادر و دریانوردی و با حضور مسئولان، مدیران، کارشناسان و دست اندرکاران هیدروگرافی کشور در در سالن آمفی تئاتر این سازمان برگزار می‌شود.

به گزارش مارین‌نیوز، علیرضا خجسته مدیر کل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی با اعلام این خبر، به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۰۵ میلادی مبنی بر ” ارتقای ایمنی دریانوردی به ویژه در مناطقی با شرایط ناوبری بین المللی و یا در مناطق آسیب پذیر یا حفاظت شده دریایی با همکاری سازمان بین المللی هیدروگرافی” اشاره کرد و اظهار داشت: در این قطعنامه، سازمان بین المللی هیدروگرافی بر برگزاری روز جهانی هیدروگرافی با هدف معرفی شایسته فعالیت‌های این سازمان در تمامی سطوح و افزایش پوشش اطلاعات هیدروگرافی در سطح جهان تاکید کرده است. 


وی افزود: روز ۲۱ ژوئن مقارن با ۳۱ خرداد ماه، با هدف افزایش آگاهی همگانی در خصوص نقش مهم هیدروگرافی در زندگی هر فرد، به عنوان روز جهانی هیدروگرافی نام گذاری شده و به همین منظور هر ساله مراسمی برای بزرگداشت این روز توسط سازمان بین المللی هیدروگرافی و کشور‌های عضو این سازمان برگزار می‌شود. 


رئیس دبیرخانه کمیته ملی هیدروگرافی افزود: سازمان بین‌المللی هیدروگرافی (IHO) بر این باور است که هیدروگرافی می‌تواند اساس توانمندی تمامی فعالیت‌های بشر در سطح، زیر سطح و یا بستر دریا و یک عامل غیر قابل انکار در پایش و نظارت، مدیریت و حاکمیت شایسته و مناسب در دریا‌ها و آبراهه‌ها باشد.


مدیر کل حفاظت و ایمنی دریانوردی، شعار روز جهانی هیدروگرافی در سال ۲۰۱۹ میلادی را “ اطلاعات هیدروگرافی عامل ارتقای دانش دریایی ” عنوان کرد و گفت: سازمان بین المللی هیدروگرافی، همانند سال‌های گذشته، ارائه طیف گسترده‌ای از فرصت‌ها جهت معرفی کار هیدروگرافی و خدمات ارائه شده توسط دفاتر ملی هیدروگرافی، متخصصین، جامعه علمی و ذینفعان این صنعت را دنبال می‌کند که این رویکرد، حمایت از ایمنی دریانوردی، حفاظت از محیط زیست دریایی، مدیریت مناطق ساحلی، زیرساخت‌های داده‌های مکانی دریایی، دفاع و حفاظت، اکتشاف منابع و سایر اجزای اقتصادی دریامحور را در بر می‌گیرد. 


خجسته با بیان اینکه روز جهانی هیدروگرافی ۲۰۱۹ مصادف با نود و هشتمین سالگرد تأسیس سازمان بین المللی هیدروگرافی است، افزود: در این رویداد سازمان بین‌المللی هیدروگرافی و ۸۹ کشور عضو این سازمان مجدداً بر تعهد خود مبنی بر افزایش آگاهی در زمینه اهمیت هیدروگرافی و ادامه هماهنگی با فعالیت‌های این مجموعه به ویژه از طریق حفظ و نشر استاندارد‌های بین المللی مربوطه، فراهم کردن ظرفیت سازی و کمک به کشور‌هایی که نیازمند پیشرفت در خدمات هیدروگرافی تاکید می‌کنند.


رئیس دبیرخانه کمیته ملی هیدروگرافی گفت: “تشویق و ترغیب به جمع آوری و کشف داده‌های جدید هیدروگرافی از طریق فناوری‌های نوظهور” و ” حصول اطمینان از حداکثر امکان دسترسی به داده‌ها از طریق توسعه زیرساخت‌های داده‌های مکانی دریایی در سطح ملی و منطقه‌ای” از دیگر برنامه‌های آی. اچ. او و سایر اعضای این سازمان خواهد بود.


مدیر کل حفاظت و ایمنی دریانوردی با تاکید بر اینکه در حال حاضر تنها عمق ۱۰ درصد از مجموع دریاها، اقیانوس‌ها و آبراهه‌های جهان به صورت مستقیم اندازه‌گیری شده است، گفت:: آمار و ارقام سازمان بین المللی هیدروگرافی حاکی از آن است که حداقل ۵۰ درصد آب‌های سواحل جهان یا مورد عمق سنجی قرار نگرفته اند و یا به طور ناقص آبنگاری شده اند. 


بنابر اعلام خجسته، سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان رئیس کمیته ملی هیدروگرافی و به نیابت از جمهوری اسلامی ایران عهده دار پیگیری مسئولیت‌های مرتبط با آن سازمان بین المللی هیدروگرافی است.

منبع: صداوسیما

همچنین بخوانید:

کشف آب شیرین در قعر اقیانوس اطلس

رونمایی از «تسلای دریایی»

قایقی با کنترل از راه دور از دریا عبور کرد

عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
انتهای پیام/.

سردبیر |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

در بازدید مدیر عامل صندوق صنایع دریایی از گروه صنایع شهید توحیدی عنوان شد:

امیر دریادار رستگاری در مراسم تحویلدهی شناورهای تندرو هجومی و رزمی به نیروی دریایی سپاه:

وزیر دفاع در مراسم تحویل دهی شناورهای تندروی هجومی رزمی به سپاه پاسداران؛

دریادار رستگاری:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز