بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-جزیره قشم
هنوز کلیک می‌خورند!

گزارش جامع بیستمین همایش صنایع دریایی کیش انجمن مهندسی دریایی ایران
پربحث‌ترین اخبار
تبلیغات استخدام صنایع دریایی مارین نیوز
آخرین اخبار
کد خبر: 1546
تاریخ انتشار: شهریور ۶, ۱۳۹۸

به مناسبت سالروز جهانی دریا و اقیانوس، دو برنامه «عملیات میدانی پایش مرجان‌های خلیج چابهار و نشست تخصصی بررسی وضعیت بوم‌سازگان‌های مرجانی منطقه» در چابهار برگزار شد.

به گزارش این مارین‌نیوز در نخستین برنامه وضعیت سفیدشدگی مرجان‌های سخت خلیج چابهار که عمدتاً از دو گونه شاخ گوزنی و گل‌کلمی تشکیل‌شده است توسط پژوهشگران مرکز اقیانوس‌شناسی چابهار مورد پایش قرار گرفت، که بر اساس نتایج عملیات میدانی باگذشت یک سال از زمان وقوع سفید شدگی، تقریباً نیمی (% ۴۳٫۸) از کلنی‌های مرجانی سفید شده ترمیم‌یافته‌اند.

محققان مرکز اقیانوس‌شناسی خلیج‌فارس (چابهار) معتقدند که پدیده سفید شدگی که بر اثر افزایش شدید دمای آب و در اثر دفع ناخودآگاه/ خودآگاه جلبک تک‌سلولی هم‌زیست با مرجان‌ها ایجاد می‌شود، به‌عنوان یکی از عوامل اصلی تهدیدکننده حیات مرجان‌های سخت بشمار می‌آیند.

بر اساس مطالعات پژوهشگران  این مرکز، مرجان‌های سخت زنده بیشترین درصد از پوشش بستر را در محل مورد مطالعه یعنی منتهی الیه شرقی خلیج چابهار به خود اختصاص داده‌اند و بسترهای ماسه‌ای و صخره‌ای در مقام‌های بعدی قرار داشتند.

گفتنی است در تابستان سال گذشته سفید شدگی وسیعی مرجانه‌ای سخت خلیج چابهار را در برگرفت. شدت سفید شدگی این مرجان‌ها بر اساس نوع گونه متفاوت بود و مرجانه‌ای توده‌ای با شدیدترین میزان سفید شدگی (قریب به % ۱۰۰ از کلنی‌های مرجانی) مواجه شده بودند.

پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی به‌عنوان هماهنگ‌کننده منطقه‌ای شبکه جهانی پایش آبسنگ‌های مرجانی (GCRMN) پایش آبسنگ‌های مرجانی منطقه را از سال ۱۳۸۳ در دستور کار قرار داده و هرساله گزارش‌های مربوطه را به دفتر مرکز شبکه جهانی ارسال می‌نماید. در حاشیه این برنامه تعدادی از درشت‌ماند‌های اطراف آبسنگ‌های مرجانی نیز جمع‌آوری و تخلیه شدند.

 نشست تخصصی بررسی وضعیت بوم‌سازگان‌های مرجانی منطقه

در ادامه برنامه‌های روز جهانی دریا و اقیانوس، یک نشست تخصصی نیز با محوریت حفاظت از بوم‌سازگان‌های مرجانی منطقه در مرکز اقیانوس‌شناسی چابهار برگزار شد.

در این نشست که با مشارکت جمعی از ادارات شهرستان چابهار ازجمله موسسه تحقیقات شیلات آب‌های دور، اداره محیط‌زیست، دانشگاه پیام نور، اداره کل شیلات استان سیستان و بلوچستان و مرکز اقیانوس‌شناسی چابهار برگزار شد، نتایج آخرین مطالعات درزمینهٔ وضعیت سلامت مرجان‌های سخت در خلیج چابهار مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

گفتنی است در این نشست ضمن بحث و بررسی درخصوص لزوم کنترل صیادی بی‌رویه، رسوب‌گذاری و امکان انتقال مجدد مرجان‌ها، پیشنهاد ایجاد شبکه مطالعاتی پیوسته بین سازمان‌های ذی‌ربط  مطرح و در ادامه بر لزوم تداوم جلساتی ازاین‌دست و اطلاع‌رسانی قوی‌تر درزمینهٔ ارزش مادی و معنوی بوم‌سازگان‌های مرجانی برای منطقه و لزوم حفاظت از آن‌ها تأکید شد.

منبع: وزارت علوم

انتهای پیام/.

احسان عسکری |

بیست و یکمین همایش صنایع دریایی-قشم
عضویت در کانال رسمی تلگرام مارین‌نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
تبلیغات و آگهی دریایی مارین نیوز

امیر دریادار رستگاری در مراسم تحویلدهی شناورهای تندرو هجومی و رزمی به نیروی دریایی سپاه:

وزیر دفاع در مراسم تحویل دهی شناورهای تندروی هجومی رزمی به سپاه پاسداران؛

دریادار رستگاری:

صنایع دریایی پیشران اقتصاد مقاومتی و رونق تولید
عضویت در کانال رسمی مارین نیوز، پایگاه خبری تحلیلی دریایی ایران
عضویت حقیقی و حقوقی در انجمن مهندسی دریایی ایران
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز
تبلیغات-استخدام-شرکت-های-دریایی-در-مارین-نیوز